Akdeniz Üniversitesi'ndeki olayların 6'ncı duruşması yapıldı Silahlı saldırgan Ömer Ulusoy’a ek savunma hakkı verildi


Teslime TOSUN- Soner KOCAER/ANTALYA

AKDENİZ Üniversitesi'nde geçen 6 Nisan'da karşıt görüşlü öğrenciler arasında meydana gelen taşlı, sopalı ve silahlı kavganın 6'ncı duruşması, Antalya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme heyeti, olaylar sırasında tabancayla havaya ateş eden Ömer Ulusoy'un tutukluluk halinin devamına karar verdi.
Akdeniz Üniversitesi Kampusü'ndeki Akdeniz Öğrenci Yurdu'nda karşıt görüşlü öğrenci grupları ve öğrenci olmayan kişilerin karıştığı olaylarla ilgili Antalya Cumhuriyet Savcılığı tarafından açılan davanın 6'ncı duruşması, Antalya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görüldü. Duruşmaya, olaylar sırasında tabancayla havaya 9 el ateş açan tek tutuklu sanık Ömer Ulusoy ile tutuksuz sanıklardan Tahir Kara, Ayhan Sezgin, Çağrı Bulut, İsmail Ahmet Turgut, Ahmet Çuhadar, Yasin Çakmak ve avukatları katıldı. İlk olarak sanık Ömer Ulusoy'un avukatı Ayhan Atasayar söz aldı.
Atasayar, “Bu olayın meydana geldiği 6 Nisan'a kadar üniversite nasıldı? Öğrenciler gülüp oynayıp, bahçede halay mı çekiyorlardı? Öncesinde ellerinde zincirler, sopalar olan, kin ve nefret dolu bir grubun, öğrenci yurduna girip, zarar verdiği, öğrencilere saçlarından sürükleyerek saldırdığı, görüntü kayıtları ve tespitlerde var. Ömer Ulusoy gelene kadar yerleşkede yaşanan olaylara müdahale yok. Bu müvekkilimin görevi değil, ama o olmasaydı ve kan aksaydı, yakın tarihimizdeki olaylar yaşansaydı ne olacaktı?” diye konuştu.
Atasayar, Ulusoy'un tahliye edilmesiyle olaylarla ilgili mahkemenin Akdeniz Üniversitesi Kampusü'nde keşif yapması taleplerini yineledi.
Mahkeme Heyeti, duruşmada, alnındaki kalıcı kılıç dövmesiyle dikkat çeken Ömer Ulusoy hakkında, ‘silahla ateş etme’ suçunu düzenleyen TCK'nin 170/1-C maddesinin uygulanması olasılığı nedeniyle ek savunma hakkı verileceğini bildirdi.
Daha önce yaptığı savunmaların benzerlerini içeren iki sayfalık dilekçesini mahkemeye sunan Ulusoy, hakkındaki suçlamalar arasında bulunan ‘öldürmeye teşebbüs’ suçlamasının kaldırılmasını istedi. Ulusoy, sözlü savunmasında da “Ben 9 el ateş ettim, orada 200 kişi vardı, bir kişiyi bile yaralamadım. Hakkımdaki davanın düşmesini talep ediyorum” dedi.
Tek tutuklu Ömer Ulusoy ile 44 tutuksuz sanığın yargılandığı davanın bugünkü duruşması 30 dakika sürdü. Mahkeme heyeti, Ulusoy'un tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 22 Aralık Pazartesi tarihine erteledi.

radikal