Asena kurt değil DAĞ KEÇİSİ


Mine Kırıkkanat bu kez milliyetçileri kızdıracakDaha önce Güneydoğu sorunuyla ilgili yazısında Kürtleri 'asalaklıkla' suçlayan, Alevilerle ilgili yazısında Sünnilere 'dönme' diyen Vatan Gazetesi yazarı Mine Kırıkkanat bugünkü yazısıyla da milliyetçileri kızdıracağa benziyor.

Son kitabı Destina'dan yola çıkarak kültürel yozlaşmayı anlattığı 'Alevilerin Destina'sı' başlıklı yazısında, Kırıkkanat, varoşlarda Arapça, kent merkezlerinde İngilizce ağırlıklı kelimelerin kullanıldığını ancak bizi bir arada tutan değerlerin kemirildiğini söylüyor.

ORTA ASYA KÜLTÜRÜ CAHİL FAŞİSTLERİN ELİNDE
Mine Kırıkkanat, yazısında sadece bugün kullandığımız kelimelerin değil, tarihin de yozlaştığını belirtiyor ve 'Türklerin ‘İslamiyet öncesi geçmişini’ hatırlatan Orta Asya sembollerinin de kara cahil ve koyu dinci faşistlerin tekeline terk edilerek ‘tu kaka’ edildiğini eklerseniz, üstüne bir de Türk tarihinin en temel efsanesi Ergenekon’un günümüzde hangi ‘temizlik’ için kullanıldığını koyarsanız, Türk kimliğini Araplıktan ayıran kök tarihin nasıl bir komploya kurban edildiğini anlarsınız' diyor.

ASENA KURT DEĞİL DAĞ KEÇİSİ
Mine Kırıkkanat'ın yazısında en dikkat çekici bölüm ise milliyetçileri kızdıracak. Kırıkkanat, milliyetçilerin sembol olarak kullandığı Asena'nın aslında kurt değil, dağ keçisi olduğunu savunuyor. Kırıkkanat sözlerini şöyle sürdürüyor:

'..Oysa (Hristiyanlık öncesi) Roma uygarlığının kurucusu Etrüskler ile (İslamiyet öncesi) Türklerin baştanrıçası, aynı beyaz dişi kurt sembolüdür. Ne gariptir ki bugün Etrüsk Kurdu’nu sadece müzelerinde değil, hem kiliselerinde sergileyen, hem de Etrüsklerin kurduğu eski kentlerin ‘sembolü’ olarak yücelten İtalyanları ‘faşist’ diye nitelemek kimsenin aklına gelmezken, Türkiye’de aynı dişi kurt sadece ‘ırkçılık’s embolü olarak kullanılmakta, üstelik bilmediğini uyduran miliyetçi cehalet sayesinde dişi kurt Akana, Şaman dininde kutsal dağ keçisi Asena adıyla anılmaktadır. Başka bir deyişle Türk’ün ırkçısı da aslını bilmez olup, dağ keçisini, bozkurt sanmaktadır!'

ensonhaber