Erdoğan'ın EN ZOR SEÇİMİ


Ya Özal gibi olacak, ya da Putin gibi..Başbakan Erdoğan'ın 'Partim ikinci olursa genel başkanlığı bırakırım' demesiyle 2009 yerel seçimleri daha da büyük önem kazandı. AKP'nin 22 Temmuz'da aldığı yüzde 47'lik oy oranı, Erdoğan'ın bu kadar kararlı bir şekilde meydan okumasının en önemli dayanağı. Fakat, Başbakan'ın bu kadar kesin konuşmasına rağmen AKP'nin 2009 yerel seçimlerinde zaferinin kesin olmadığını düşünenler de var.

Milliyet yazarı Derya Sazak, bu seçimlerin Erdoğan için hayati önem taşıdığını vurguluyor ve ekliyor; Erdoğan kaybederse Özal gibi olur, kazanırsa Putin gibi Köşk'e çıkar..

YÜZDE 47'Yİ NASIL KAZANDI
“Çankaya krizi” nedeniyle muhalefetin iktidarı seçime zorlaması, Genelkurmay’ın “e-muhtırası’ ve Anayasa Mahkemesi’nin 367 kararının ardından AKP 22 Temmuz seçimlerinden zaferle çıktı. Menderes, Demirel ve Özal’dan sonra merkez sağ-muhafazakâr partiler liginde Erdoğan gibi “iki seçmenden biri”nin oyunu alan lider çıkmamıştı. AKP o rüzgârla Abdullah Gül’ü Cumhurbaşkanı seçtirdi.

KÖPRÜNÜN ALTINDAN ÇOK SULAR AKTI
2007 sonunda yapılan kamuoyu yoklamaları AKP’nin 2009’da belediye seçimlerinin de mutlak galibi olacağı yönündeydi.
Ancak iki yılda köprülerin altından akan sular değişti.
Ekonomik kriz dengeleri altüst etti.
Seçime dört ay kala, Başbakan Erdoğan, “Partim ikinci olursa genel başkanlığı bırakır, giderim” diyebiliyor.
AKP’nin “düşüşte” olduğu bir gerçek.

22 Temmuz 2007 seçimlerinde Erdoğan ve Gül’ün oylarını yüzde 47’ye çıkarmalarında askerin siyasete müdahalesine karşı toplumdan yükselen sivil tepki kadar, AKP iktidarının enflasyon başta sosyal ve ekonomik konularda, konutta, sağlıkta, eğitimde yarattığı iyimser havanın etkisi büyüktü. 2001 Şubat krizi ertesinde hükümet olan AKP, yoksul insanların gerçek sorunlarına eğilerek çözümler üretti. “İş ve aş”a öncelik verdi. 2008 başındaki “türban açılımı” ise partiyi “kapatılma davası” gibi bir sorunla karşı karşıya getirirken “sivil anayasa” hazırlığını gündemden düşürdü. AKP, “reformist” kimliğinden uzaklaştı.

YA ÖZAL GİBİ OLUR YA DA PUTİN
Erdoğan açısından 2009 Mart seçimleri hayli zor geçecek.
ANAP da 1983-87 seçimlerinde elde ettiği “tek başına” iktidar avantajını, Özal’ın Çankaya hevesi nedeniyle 1989 yerel seçimlerinde oyunun yüzde 21’e düşmesiyle yitirmişti.
Başbakan Erdoğan, derinleşen ekonomik krizi, durgunluğa giden ekonomiyi, işsizliği önleyemezse AKP de Özal gibi yenilgiye uğrayabilir. Kazanırsa zaten “Putin” gibi olur, Gül’den sonra Çankaya’ya çıkar.

BAYKAL DA 'GİDERİM' DİYEBİLSE
Tayyip Bey’in şansı alternatifinin “çarşafa sığınan” bir muhalefet olmasıdır.
Keşke her seçime başka bir söylemle giren CHP lideri Baykal da “çarşaf açılımı”ndan sonra “Kaybedersem ben de giderim” diyebilse!
ensonhaber