Baykal nihayet Türkiye'yi anladı


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AKP grubunda konuştu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AKP grubunda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan, konuşmasına Öğretmenler Günü'nü kutlayarak başladı. "Türkiye derin sorunların yaşandığı dünyada sorunları daha az hasarla atlatmıştır. Bunda öğretmenlerin payı mutlaktır. Biz öğretmenlerimizin sorunları hiçbir zaman unutmadık. Önemli iyileştirmeler yaptık. Bizim öncelikli alanımız eğitimdir. Büyük bi açık vardı bu açığı kapatmanın yollarını aradık. Eğitim-öğretim seferberliği başlattık." diyen Erdoğan geldiğimizden beri 200 bin personel istihdamı gerçekleştirdik. En büyük kadroyu Milli Eğitime ayırdık. dedi.
ÖĞRETMENLİĞİ CAZİP HALE GETİRDİK
Öğretmen atamalarında adil bir sistem kurduk. Tüm atamaları bilgisayar kanalıyla yaptık. Öğretmenler nokta atama sistemiyle atanır hale getirdik. Gözden düşen öğretmenliği cazip hale getirdik. Öğretmenlerimiz çok daha fazlasına layıktır.
Geçtiğimiz hafta İtalya Başbakanı Berlusconi ile bir görüşmemiz oldu. Siyasi ekonomik ve askeri alanda neler yapabiliriz bunu görüştük. ABD'de de çok faydalı çalışmalar yaptık. Bizi orada yanlış anlatma yolunu seçenleri düzeltme olanı bulduk. BM temsilcileriyle üst düzey görüşmelerimiz oldu.
HÜKÜMETİ KÖŞEYE SIKIŞTIRMAYA KALKMAYIN
Daha sonra G-20 zirvesine katıldık. Liderlerle ilşkilerimizin nerede olduğunu ve devam eden krizi ele aldık. Her türlü tedbiri alma konusunda kararlılığımızı vurguladık.

5 ilke çerçevesinde görüş birliği oluştu. Acil eylem planı detaylı olarak yayınlandı. Ülkeler uygulamalarını gözden geçirecek ve 30 Nisan 2009'da tekrar bir araya geleceğiz. Sağduyu ile meselleri ele alıyoruz. Türkiye bu süreci en az zararla atlatacaktır. Bunun altını çiziyorum. Kimse hükümeti köşeye sıkıştırmaya kalmasın. Şu ülkede bu var bizde niye yok demeye kalkmayın. Krizi fırsata dönüştürmenize izin vermeyiz.
TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMİN HAKKI VAR
Puslu havaları sevenlere fırsat verme niyetinde değiliz. Bu ülkede tüyü bitmemiş yetimin hakkı var. Yalnışlar içinde dolaşanlara dürüst insanların hakkını yedirmeyiz.
BU BİZİM KRİZİMİZ DEĞİL
Birileri bu krizi hükümetimize mal etmeye çalışıyor. Kimse bizi bu konuda köşeye sıkıştırmaya kalkmasın. Bu krizin kaynağı bellidir. Bu kriz AK Parti'nin çıkardığı bir kriz değildir. Krizin kaynağı ABD ve Avrupa'dır. Bizi de etkisine almıştır. Kimse küresel ekonomide kapılarını krize kapatamaz. Dayanışma ile krizin etkileri hızla atlatılacaktır.
Perşembe günü Hindistan'a önemli bir ziyaretimiz oldu. Hindistan ile ticaret hacmi konusunda çok önemli görüşmeler oldu ve çok önemli kararlar alındı. Hindistan ile ticarette 2010 sonunda 6 milyar dolar hedefliyoruz. Samsun-Ceyhan boru hattını Hindistan'a kadar uzatma girişimimiz var. Boğazlardan yük kalkacak, nalvun fiyatları düşecek. Doğalgaz daha çok kısa sürede Hindistan'a ulaşacak.

MUHALEFETE KÖMÜR CEVABI
2001-2002 krizleri malum. En önemli yük yoksul kesimin üzerine bindi. Ben fakur fukaraya diyorum ki git Kaymakamlığa başvur. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma imdadına yetişsin. Asgari 150 YTL yardım verilecek. Kışlık yakacak, yiyecek, giyecek ve çocukların okuma masrafları karşılanacak. Asgari ücrete yakın bir ücret gelecek. Sosyal devletin gereği budur. Biz fakir fukaranın garip gurabanın yanındayız. Muhalefette bizi eleştiriyor. Siz bizim vatandaşımızı dilenciliğe alıştırıyorsunuz. Siz fakur fukaranın adresini bulamıyorsanız biz ne yapalım.
Şimdi de 40 metrekarelik daireler yapıyoruz. İmkanı olmayanları oraya yerleştireceğiz ve iş bulana kadar kira almayacağız. Gönül ister ki böyle olmasın. Ama bu Türkiye'nin gerçeğidir görmezden gelemeyiz. Bugüne kadar gelen iktidarlar görmezden gelmiş olabilir. AKP'nin farkı işte budur.
ELİNİZE GÖZÜNÜZE DURSUN
Kömür yardımlarını yandaşlarına dağıtıyorlar diyorlar. Elinize gözünüze dursun. Bütün bunları valilik ve kaymakamlık aracılığıyla yaptık. Bana bu yönde bir şikayet gelsin o kaymakamın yakasında ilk önce benim elim olur. Onlar mezra ne bilmezler. Onlar yolsuz sususz köy nedir bilmezler. Onlar Köydes bilmezler. Köydes bizimle siyasi literatüre girdi.
MİLLET HESABI SANDIKTA SORAR
Biz insanın olduğu yere hizmet götürmek için varız. İnsan varsa ulaşacaksın. Suyunu yolunu götürceksin. Onun için yola çıkarken "İnsanı yücelt ki devlet yücelsin" dedik. Öyle bir kaç kişiye mikrofon tutarak kendi yandaşlarına kömür dağıtıyor demekle olmaz. Millet bunun hesabını sandıkta sorar.
ERDOĞAN'DAN BAYKAL'A TAVSİYELER
Son günlerin en çok tartışılan konusu haline gelen CHP'ye olan çarşaflı üyelerin katılımlarıyla da ilgili yorum yapan Erdoğan, Biz bu durumdan çok memnunuz. Yıllardır beklediğimiz duruş buydu. Bu asil bir duruş. Gerçi seçim var ama olsun. Bu değişim ve dönüşümden umutluyum. Nihayet Türkiye'yi anladılar. Temennim bunun arkası gelmeli. Elbette tepkiler olacaktır. Baykal dik durmalı. Değişim uzun soluklu olmalı yoksa istismar olarak anlaşılır.

ensonhaber