Biz örtüyle kavgalı değiliz


Çarşafa değil, türbana karşıyız. Siyasi simge olan türban..CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin grup toplantısına partiye yeni katılan üyeleri takdim ederek başladı.

KARAKAŞ VE ARİF SAĞ'A CHP POZETİ
Baykal CHP'ye yeni katılan İstanbul Ümraniye Taşdelen Belediye Başkanı Hüseyin Dağdelen, Antakya Güzelburç Belediye Başkanı Behçet Şahutoğlu (DP'den geçti) , Tekirdağ Marmara Belediye Başkanı İbrahim Uyan, İskenderun Akçalı Belediye Başkanı Ali Sabahoğlu, Temelli Belediye Başkanı Alaattin Türkoğlu (AKP'den geçti), Eşme Belediye Başkanı Amet Yıldırım, eski bakan Ercan Karakaş ve eski milletvekili Arif Sağ'ın CHP'ye katılımları nedeniyle yeni üyelere parti rozeti taktı. Baykal, partiye yeni katılımlardan duyduğu memnunyeti dile getirdi ve partililerle el ele tutuşarak salonu selamladı.

EKONOMİK KRİZ KÖTÜ YÖNETİLDİ
AKP hükümetinin ekonomik krizi kötü yönettiğini söyleyen Baykal, hükümetin bütün uyarılara rağmen bu uyarıları dikakte almayarak kriz sürecini yanlış yönettiğini savundu. Baykal, "İktidar önce ekonomik krizi kabul etmek istememiştir. Krizin bize teğet geçeceğini ifade etmiştir. Bu anlayışla bir tedbir arama ihtiyacı hissetmemiş ve dışarda çözüm arama yolunu seçmiştir. Bütün dünya bir araya gelerek krize karşı önlem alırken, biz bir türlü hala derli toplu bir tedbir paketini ortaya koymayı başaramamışızdır" dedi.

KAMU BANKALARINA GÜVENİYORDUN DA NEDEN SATTIN
Başbakan Erdoğan'ın kamu bankalarının arkasına sığınarak özel bankaları tehdit ettiğini vurgulayan Baykal, "Madem bu kadar güveniyordun kamu bankalarına neden sattın? Devlet bankalarından kaynak aktarırız diyorsun. Bunu söyleyen Başbakan, Halkbank ve Ziraat Bankasını kriz olduğu için satamayan başbakan. Sen kamu bankalarında üreticilere destek verecek hal mi bıraktın? Damadının şirketine bir medya grubunu peşkeş çektirmek için kamu bankalarından kaynak aktarttırmadın mı?" şeklinde konuştu.

KDV VE SSK PRİMLERİ DÜŞÜRÜLSÜN
Erdoğan'ın "Krizin çözümü konusunda çözüm önerileri yok" dediğini hatırlatan CHP lideri Baykal, "Eğer amacın üreticileri rahatlatmaksa KDV oranlarını indir. İşverenin ödediği sosyal güvenlik primini indir. Bunun gibi bir çok somut öneri var. Eğer çözüm bulacaksan bunları harekete geçir" dedi.

BAYKAL DA GÜL'Ü ELEŞTİRDİ
MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Grup konuşmasında eleştirdiği Abdullah Gül, Baykal'ın da eleştirilerinden nasibini aldı. Gül'ün Hakkari heyetini kabulü sırasında dile getirdiği sözleri eleştiren Baykal, "Bu sözleri söyleyen bu ülkenin cumhurbaşkanı. Bir ülkenin cumhurbaşkanı takiye yapar mı? Sen bu insanların dilini anlıyorsun da, 70 milyonun duygularını düşüncelerini nasıl anlıyorsun" diyerek Gül'ün sözlerini eleştirdi.

İMRALI'YA YENİ HÜKÜMLÜ
Hükümetin terör konusundaki politikalarının net olmadığını söyleyen Baykal, İmralı konusundaki kararın da bu çelişkiyi ortaya koyduğunu söyledi. Baykal, hükümetin "Tecrite son" çağrılarına kulak verdiğini belirterek, "Sayın Bakan güvenlik güçleri için bina yapılırken 6 mahkumun daha oraya gönderileceği bir bina yapıulacağını söylediğini belirterek, "Böyle ezik tavırları bırakın. Çıkın açık açık söyleyin. Anadolu'da geçtiğimiz günlerde yappılan ve PKK'nın yönlendirdiği kitlesel eylemleri görerek tavır değişikliğine gitmiştir." dedi.

TERÖRLE MÜZAKERE OLMAZ
AKP hükümetinin terörle mücadele konusunda PKK ile müzakere noktasına geldiğini söyleyen Baykal, "Bu yaptığınız terörü cesaretlendirmektir. Siz böyle yaptıkça terör örgütüne cesaret verirsiniz. 'Biz bu kadar terörle bu kadar taviz kopardık, o zaman teröre devam' derler. Sayın Bakan bunun işaretini vermiştir. 'Eğer Öcalan bombaları bırakın derse, o zaman şartlara yeniden bakarız' diyor. Bu ne anlama geliyor. Çıkın açıkça söyleyin. Daha sonra ne olacak? Bunu da açıklayın. Eğer bu yapılan bilinçsizce yapılıyorsa, büyük bir aymazlıktır. Ama eğer gaflet değilse, bir plan uygulanıyorsa, çıkın bunu da açıkça söyleyin, kıvırmayın" şeklinde konuştu.

ÇARŞAFLILARA CHP ROZETİ
Çarşaflı kadınalra AKP rozeti takılması hakkındaki eleştirileri de cevaplayan Deniz Baykal, bu vatandaşların AKP'den şikayetçi oldukları için CHP'yi tercih etiklerini belirtti. Baykal, "Bu aile Erzurum'dan gelmiş bir aile, bana geldiler ve 'Biz AKP'den şikayetçiyiz. Ailemizdeki kadınların başı kapalı. Partinize girebilir miyiz?' dediler. Tabiki dedim. Bunu tamamen vicdani olarak söyledim" dedi.

NECLA ARAT'A CEVAP
Çarşaflı kadına CHP rozeti takmasını eleştiren İstanbul Milletvekili Necla Arat'ın "Türban tamam ama çarşaflı fazla oldu" şeklindeki sözlerine cevap verdi. Baykal, "Ben o kadınlara CHP rozeti takarken, çarşaflı kadınlara sıra geldiğinde 'Hayır efendim ben size CHP rozeti takamam. Gidin kıyafetinizi değiştirin' mi diyecektim. Asıl böyle yapsaydım, benim demokrasiyi, sosyal demokrasinin ilkelerini içime sindiremediğim ortaya çıkardı. Ancak biz örtüyle kavgalı değiliz. Bu ülkenin kadınlarının yüzde 70'inin başı örtülü. Bizim başını örten kadınlarla, örtüyle bir kavgamız yok. Ben 1993 yılında Bosna Hersek'teki Müslüman kadınlara tecavüz edildiğinde beyaz yemenilerle, yaşmaklarla oraya koştum. Bunun iffetin ve namuslarının sembolü olduğu için oraya yaşmaklarla gittim" şeklinde konuştu.

ÇARŞAFA DEĞİL TÜRBANA KARŞI
Baykal, kara çarşafı, siyasi simge olarak az kişinin kullandığını, kara çarşafın, Anadolu kırsal yaşamının bir parçası olduğunu belirterek, siyasi simge olarak, türbanın kullanıldığını söyledi.

Baykal, çarşaflı kadınlara rozet takılmasının yeni bir açılım gibi yansıtılmaya çalışıldığını belirterek, "Bu yeni bir açılım değildir. CHP'nin sorunu başörtüsü değildir. CHP kafaların içindekilerle meşguldür. Kravatlı yobazlar ve bölücülerledir bizim kavgamız. İnancı gereği başını örten kadınlarla değil. CHP bu insnalara bunu göstermiştir. Bizi laiklikle ilgili sorgulayacak kim varsa çıksın karşımıza hesabımızı verelim" dedi.

ensonhaber