Bazı cemaatler CHP'yi destekleyebilir


CHP'nin kara çarşaf açılımı cemaat oylarını partiye çekti mi?CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek, bazı cemaatlerin, partisinin adaylarını destekleyebileceğini ancak bunun, bu kesimlerle pazarlık yaptıkları anlamına gelmeyeceğini söyledi.

Özyürek, TBMM grubundan önce, gazetecilerin, ''CHP'nin, AK Parti'den rahatsız cemaatler açılımına'' ilişkin basında çıkan haberlere yönelik sorularını yanıtladı.

Cemaatlerin, tarikatların oyunu almak için herhangi bir girişim ve temaslarının olmadığını kaydeden Özyürek, ''Bölgesel olarak kendiliğinden ortaya çıkan durumlardır. Süleymancılar bir adayı destekler, ona karşı olan bir başka grup bunu destekler. Onun desteklerinin sonuç verebilmesi için de en güçlü aday olması lazım. CHP, her yerde AKP ile yarışan bir parti olduğu için bazı kesimler, bazı cemaatler bizim adaylarımızı kendiliğinden destekler. Ama bu, bizim onlarla pazarlık yaptığımız anlamına gelmez'' diye konuştu.

CHP ÇİZGİSİNDE DEĞİŞİM YOK
Türkiye'yi yeni değil, geçmişte de tanıdıklarını, her kesimden oy aldıklarını ifade eden Özyürek, bunun, açılım değil, katılım olduğunu kaydetti.

Özyürek, çizgilerinde dönüşüm olmadığını, çizgilerinde devam ettiklerini belirterek, örgütlerinden tepki gelmediğini söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, temel çözümün, Atatürk'ün gösterdiği yolda ve laik Cumhuriyette olduğunu dile getirdi.

Bu tartışmalarla halkın gerçek gündeminden sapıldığını belirten Selvi, ''Bu ülkenin, 72 milyon insanın ortak malı olduğunu bilerek, herkesi kucaklamak zorundayız'' dedi.

''DİĞER PARTİLERDE, FARKLI SES DUYMADIM''
CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter de ''CHP çatışma, ayrışma içinde'' şeklinde yazılanların, gerçeği yansıtmadığını belirterek, birbirlerine, sevgi, saygı duyduklarını, aynı ilkeleri benimsediklerini söyledi.

''Aramızda ilkesel bazda hiçbir ayırım, farklılık yok'' diyen Serter, CHP'de herkesin, düşüncelerin özgürce ifade etmesinin, diğer partilere de örnek olması gerektiğini belirtti. Serter, diğer partilerde, farklı ses ve görüşü, bugüne kadar duymadığını dile getirdi.

CHP İstanbul Milletvekili Necla Arat ile farklı düşündüğünün anımsatılması üzerine Serter, ''Sayın Arat, endişesini ifade etmiş. Hepimiz, CHP ilkeleri altında birleşmiş, bu konuda mücadele vermeye kararlı insanlarız'' dedi.

AA

ensonhaber