Başbakan 5 yılda 15 yıl yaşlandı


Bakan Çelik, "Türkiye'nin itibar kazanmasında Başbakanımızın çabası çok."


İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından yaptırılan Mesleki Eğitim Kompleksi'nin açılışına katılan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, "Başbakan 5 yılda 15 yaş yaşlandı. Gecesi gündüzü olmadan çalışıyor. Türkiye'nin itibar kazanmasında Başbakanımızın büyük çabaları oldu" dedi.
İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından yaptırılan Mesleki Eğitim Kompleksi'nin açılışı düzenlenen törenle yapıldı. Törene, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in yanı sıra İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, İSO Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsamettin Kavi, İSO Vakfı Onursal Başkanı Engin Koyuncu ve çok sayıda davetli ile öğrenci katıldı. İSO Başkanı Tanıl Küçük konuşmasında "Özel beceriler kazandırılmış, iyi eğitilmiş, vasıflı bir iş gücüne sahip olmak demek yoğun katma değeri yüksek bir üretim yapısına geçmek demektir" dedi.
İstanbul Valisi Muammer Güler ise "Cumhuriyet döneminde ve benim görev yaptığım süre içerisinde İstanbul'a çok sayıda derslik kazandırdık ve bu da devam edecek" diye konuştu.
"EĞİTİME EN ÇOK ÖNEM VEREN HÜKÜMETİZ"
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, konuşmasının başında Öğretmenler Günü'nün önemine değinerek, "Onlara büyük bir şükran borcumuz var. 2003-2008 yılları arasında 130 bin derslik bitirdik. Hükümetimiz eğitime en çok bütçe ayıran hükümet. Bu bitirdiğimiz derslik sayısı Cumhuriyet döneminde yapılanların üçte birine eşit.
Aralık ayı sonu itibariyle 730 bin adet bilgisayar okullara gönderilmiş olacak. Şuanda okulların yüzde 95'inden fazlasında hızlı internet var. 2008-09 eğitim yılında şuanda meslek lisesi olarak yüzde 43. bu tüm engellemelere rağmen bu şekilde oldu. Daha da fazla oldu. İstanbul'da bu rakam yüzde 47. Eğitimde basına bazı şeyler yansıyor. Bunlar gerçek dışıdır. Ben geçtiğimz hafta Cuma günü İstanbul'daydım.
Daha sonra Cumartesi günü çocuklarımla vakit geçirmek yerine Konya'ya gittim. Selçuklu'da gittiğim okulda öğrenciler üşümesin diye içeri aldırdım. Tüm yaptığım bu geziler sonrası basında çıkan haberler "Bakan salep içti, öğrenciler dondu" şeklindeydi. Bu vicdana sığar mı? Medya demokratik toplumlarda bir denetim unsurudur.
Medya ayna tutar. Fakat o ayna gerçeği yansıtmalıdır. Fuardaki aynalar gibi gerçek olmayanı göstermemelidir. Öğretmenler aç, fakir ve hatta daha fakir deniyor. Böyle bir şey yok. Diyorlar ki "Cumhuriyet'in ilk yıllarında öğretmenler böyle miydi?" O zamanlar tüccar ve sanayiciler yoktu. O zamanlar en iyi durumu olanlar memurlardı. Hatta o dönemleri anlatan bir türküde vardı. "Öğretmene varamadım, naylon çorap giyemedim" diye. O zamanlar Anadolu'nun bir yerine öğretmenler tayin olacak
Şimdi bir yere bin 500 öğretmen atıyoruz ve hiçbir yerde yazmıyor. "Ah öğretmenim, vah öğretmenim" deniyor. Böyle bir şey yok" dedi.
BİZ DE ÖĞRETMENLERE İMKAN SUNMAK İSTERİZ
Öğretmenlerin maaşlarının vergilerden gelen gelirlerle ödendiğini ifade eden Bakan Çelik, "Tabii ki Finlandiya ve Hollanda'daki gibi öğretmenlerimize para vermek isteriz. Medya "Finlandiya'da bir öğretmenin maaşı bu kadar, burada bakar" diye karşılaştırma yapıyor. Siz Finlandiya medyası gibi misiniz? Kimse ucuzluk yapmasın.
Öğretmenin emeğinin karşılığında verilecek ücret, bu bedelle ölçülemez. Öğretmenler çok önemli iş yapıyor. Önceden bir baba "bir veriyorlarsa ben beş veriyorum" diyordu. Ama bak gemi karaya tosladı. Son günlerde Avrupa Birliği ile ilgili kirli bilgi akışı var. Biz AB'ye girsek bile "Bizi vizesiz oraya sokmayacaklar" diye Avrupa'daki ülkelerin nüfusları harici dışarıdan her yıl 1,5 milyon işgücüne ihtiyaç var.
Siz mesleğinizi yapın, dünyanın her yerinde iş bulursunuz. Son günlerde bir eleştiri var. AB'ye giriş için reformlarda bir yavaşlama var diye. Bu tamamen yanlış. AB için her adım atılmaktadır. Bakanlar Kurulu toplandığında her defasında AB gündeme geliyor ve yapılacak işler konuşuluyor. Bina çabuk yapılır. Ama onun ince işleri uzun sürer. Bizde şimdi böyle bir dönemdeyiz" diye konuştu.
Bakan Çelik, bugün açılışı yapılan kompleksin temel atma törenini yapan Başbakan Erdoğan'ın törendeki görüntülerinin izlendiğini hatırlatarak, "Başbakan 5 yılda 15 yıl yaşlandı. Gecesi gündüzü olmadan çalışıyor. Türkiye'nin itibar kazanmasında Başbakanımızın büyük çabaları oldu. "Başbakanım dertliyim" diyor.
İşçinin derdi Başbakanımız ve bizim derdimizdir. TOKİ ile 1 katrilyonluk anlaşma yaptık. Bu parayı 5 yılda ödeyeceğiz. TOKİ de bize okullar yapacak. Belediye burslarında ana muhalefet, Anayasa Mahkemesi'ne itirazda bulundu. Anayasa Mahkemesi bu bursları iptal etti. Bende o zaman söylemiştim belediyeler bize bildirir ve bizde bursları veririz" demiştim.
Ama belediyeler beni arayarak bununla ilgili yasal engel olduğunu söyledi. Fakir fukaranın bir tas çorbasına göz dikmenin kime faydası var. Eğitime kim ideolojik bakarsa kötülük yapar. Ben ne zaman meslek liseleri dediysem İmam Hatip lisesi ağzımdan çıkmadığı halde bu şekilde yazdılar. Buna rağmen meslek liseli oranı yüzde 43'e geldi. YÖK ile
meslek liselerindeki düzenleme için görüşüyoruz. Yoksa meslek yüksek okulları bugünkü hali ile yürümez" dedi.
Konuşmaların ardından hep birlikre kurdele kesilerek kompleksin açılışı yapıldı.
Öte yandan, Bakan Çelik'in konuşması sırasında ise bazı öğrencilerin uyuduğu görüldü.(İHA)

ensonhaber