Bizi de mi dinliyorsunuz Ramazan


Önder Sav'ın dinlenmesi konusunda kurulan Meclis Araştırma Komisyonu Ramazan Akyürek'i dinledi.CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın yasa dışı dinlendiği iddiasının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, emniyet ile jandarma istihbarat yetkililerini dinledi.

Meclis Araştırma Komisyonu, AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü'nün başkanlığında toplandı.

Alınan bilgiye göre, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek ile Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığından Yarbay Nuh Köroğlu, yasal dinlemeye ilişkin mevzuatı ve süreci anlattı, teknik bilgi verdi ve komisyon üyelerinin sorularını yanıtladılar.

Ramazan Akyürek, yasa dışı dinleme yapmalarının mümkün olmadığını, bu suç için öngörülen cezalar dikkate alınınca da kamu görevlilerinin böyle bir şeyi göze alamayacaklarını söyledi.

İnternette, ''Yasa dışı dinleme ve takip cihazı satan'' şirketlere ilişkin ilanlar bulunduğunu, bu malzemelerin satışını engelleyecek bir yasal düzenleme olmadığını anlatan Akyürek, ''Eşiniz takip edilir, eşiniz dinlenir'' şeklindeki bir ilanı da komisyon üyelerine gösterdi. Teknolojik gelişmelerin, sigara kutusu büyüklüğündeki, hatta daha küçük cihazlarla yasa dışı dinlemelere olanak sağladığını ifade eden Akyürek, bu cihazların satışının engellememesinin de ''Vatandaşın, vatandaşı dinler'' hale getirdiğini söyledi. Akyürek, yazılım programlarının da ortam dinlemesi yapılmasına olanak sağladığını belirtti.

Komisyon üyelerinde de yasa dışı dinleme ve takibe olanak sağlayan cihazların satışıyla ilgili yasal düzenleme eksikliği olduğu konusunda kanaat oluşurken, MHP Gaziantep Milletvekili Hasan Özdemir, vatandaşın telefonları ''lanetlenmiş bir şey'' olarak görmeye başladığını söyledi. Özdemir, vatandaşların, yakınlarıyla telefonla rahat bir şekilde görüşemediklerini ifade etti.

''BİZİ DE Mİ DİNLİYORSUNUZ RAMAZAN?''
Akyürek de yasa dışı dinleme ve takibe olanak veren cihazları satan şirketlerin ilanlarının internette yer aldığını yineleyerek, bunun önlenmesine yönelik yasal boşluğa dikkati çekti. Akyürek'in, ''Hepsi, bizim üzerimize kalıyor. Akrabalarım, (Bizi de mi dinliyorsunuz Ramazan?) diyorlar. Çok üzülüyorum'' dediği ifade edildi.

AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, CHP Genel Merkezinde, Önder Sav'ın makamında keşif yapılması talebine, CHP'li üyeler karşı çıktı. Komisyon Başkanı, AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü'nün, bu talebi daha sonraki toplantılarda değerlendirerek, karara bağlayacağı öğrenildi.

AA

ensonhaber