Mehalefet'te GÖRÜNTÜ var SES yok


Muhalefef Erdoğan'ın 'birinci olamazsam bırakırım' siz de bıracak mısınız çagrısı cevapsız kaldı.MHP lideri Devlet Bahçeli, Başbakan Erdoğan’ın ‘seçimde birinci olamazsam genel başkanlığı bırakırım’ diyerek başarısız olan liderin çekilmesi çağrısını üzerine alınmadı.

Bahçeli, bunu ‘Başbakan siyasi geleceğinden umudu kesti’ diye yorumladı. Bahçeli, Meclis grup toplantısında şunları söyledi: ‘Başbakan’ın, bu ani tavır değişikliğinin arka planında, üstesinden gelemeyeceğini düşündüğü ekonomik krizin, toplumda neden olacağı öfke ve tepki korkusunun bulunduğu anlaşılmaktadır. Siyasi geleceği konusunda umudunu kestiği görülen Başbakan’ın; ön almak için yaptığı bu itiraflar olmasa bile, foyasının ortaya çıkacağı ve tükenişinin görüleceği bir hesaplaşmanın yaklaştığını söylemek için káhin olmaya gerek olmadığı açıktır.
AK Parti’nin geldiği şartlara benzer bir ortamda gidecektir. Ve gittiği yerde de, geçmiş yılların ihmalinin hesabını mutlaka verecektir. Başbakan Erdoğan’a tavsiyemiz; ayağını karaya basması, ülkemizi soktuğu sonu meçhul yoldan bir an önce çıkarmasıdır.’

CEM VAKFINDA BAHÇELİ İÇİN AZİL

ALEVİ açılımı başlatan MHP lideri Bahçeli ile görüşen Cem Vakfı Ankara Şubesi Başkanı İlhami Binici, vakıf başkanı İzzettin Doğan’ın çektiği faksla görevden alındı. Binici, şunları söyledi: ‘Bizim iç meselemiz. Görev değişimi, faks emriyle hizmetlerimden dolayı teşekkür edilerek, görevimden alındığım bana bildirildi. Bahçeli’yle görüştüm. Görüşme oldukça faydalı oldu. Görüşmenin ardından da görevden alındım. Görüşmeyi yapmamam istendi, ama ben yetkimi kullandım.’

TAM DESTEK

BİNİCİ kendi talebiyle yapılan görüşmede Alevi açılımı konusunda gösterdiği destekten dolayı Bahçeli’ye teşekkür ettiğini söyledi. Bahçeli ise sadece Diyanet’in kaldırılmasına karşı olduklarını Alevilerin diğer isteklerine destek verdiklerini söyledi. Bahçeli, görüşmede MHP’ye ilgi gösteren Alevi vatandaşları yaklaşan yerel seçimlerde aday gösterebileceklerini de hatırlattı.

ÇARŞAF SİYASİ SİMGE DEĞİL

Baykal, ‘Çarşaflıya rozet takmasam o zaman kendimi demokrasiye inanmamış, insani duygulardan kopmuş biri gibi hissedecektim’ dedi.

CHP lideri Deniz Baykal çarşaflı kadınlara parti rozeti takarak başlattığı yeni açılıma devam etti. Baykal ‘Tehdit çarşaf kullananlarda değil, kravatlı insanların kafasında’ dedi. Baykal, partisinin grup toplantısında çarşaf tartışmalarını değerlendirerek, katılımlarda sıra türbanlı ve çarşaflı kadınlara geldiğinde ‘Hanımefendi size ben rozet takamam’ demesi halinde demokrasiye inanmayan, insani duygulardan kopmuş biri haline dönüştüğünü hissedeceğini söyledi.
Baykal, Türkiye’de kadınların yüzde 70’inin örtülü olduğuna işaret ederek yemeniye, yazmaya düşman olmadıklarını, bunu, kimin, niçin kullandığının önemli olduğunu bildirdi. Baykal ‘Birisi gelip, ‘Benim devlet, laiklik, Cumhuriyet, Atatürk ile ilgili sorunum yok ama böyle giyiniyorum’ derse, ‘Kıyafeti değiştir öyle gel’ mi diyeceğiz? Ayıp değil mi’’ diye sordu. Baykal, kara çarşafı, siyasi simge olarak az kişinin kullandığını belirtip siyasi simge olarak türbanın kullanıldığını söyledi.
Baykal, bu konuda bir tehdidin olduğunu dile getirerek, ‘Ama o tehdit, gelenek olarak çarşaf kullanan insanın kafasında değil, o tehdit kravatlı insanların, pek çok aydın gözüken insanın kafasında, Türkiye dışındaki ultra, süper aydın bir takım ülkelerin kafasında’ dedi.

‘BAŞARISIZ OLAN ÇEKİLSİN’E SESSİZ

BAŞBAKAN Erdoğan’ın her açıklamasına cevap veren CHP lideri bu kez ‘Başarısız olan çekilsin’ anlamına gelen çağrısına karşı sessiz kaldı. Baykal’ın konuşmasında bu konuya hiç girmemesi dikkati çekti.


ensonhaber