Zihinsel engelli çocuğu aç bıraktılar


Maddi imkansızlıklar yüzünden çocukla yeterince ilgilenemedik.Kastamonu'da aç bırakıldığı iddia edilen zihinsel engelli çocuğun ailesi, maddi imkansızlıklar yüzünden çocukla yeterince ilgilenemediklerini bildirdi.

Merkeze bağlı İbrahimli köyünde ailesi tarafından aç bırakıldığı iddiasıyla yakınlarınca Kastamonu Dr. Müfit İslamoğlu Devlet Hastanesi'ne kaldırılan zihinsel engelli A.T. (15), buradan, Şehit Şerife Bacı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edildi. A.T'nin hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındığı bildirildi.

Kastamonu Şehit Şerife Bacı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde görevli Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Özsarı, A.T'nin kan değerlerinin çok düşük olduğunu ve yapılan kontrollerinin ardından yoğun bakıma alındığını söyledi. Dr. Özsarı, çocuğun Ankara'ya sevkinin uygun olacağını kaydetti.

A.T'nin babası K.T, AA muhabirine yaptığı açıklamada, maddi durumları iyi olmadığı için zihinsel engelli çocuklarıyla ilgilenemediklerini söyledi.

Çocuğun tedavi edilmesini isteyen baba K.T, şöyle konuştu:

''Çocuğumuz 1 yaşındayken zihinsel ve bedensel engelli olduğu anlaşıldı. Maddi imkansızlıklar nedeniyle oğlumuzu şuana kadar tedavi ettiremedik ve okulu da gönderemedik. Bundan bir buçuk ay önce oğlum rahatsızlandığı zaman hastane yetkilileri bize çocuğun Ankara ya da İstanbul'a sevk edilmesi gerektiğini söylemişti. Ancak, maddi imkansızlıklar nedeniyle çocuğu tekrar köye götürdük. 3-4 gün sonra sağlığına kavuştu. Ancak 2 gün önce oğlumuz tekrar rahatsızlanarak komaya girdi. Şimdi yoğun bakımda gözetim altında tutuluyor. Elimizdeki imkanlar ölçüsünde oğlumuzu tedavi ettirmek için mücadele ediyoruz. Eğer bize yardımcı olurlarsa çocuğumu Ankara ya da İstanbul'da tedavi ettirip eski sağlığına kavuşturmak istiyoruz.''

Çocuğun evde 5 gün aç ve yalnız bırakıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyleyen baba K.T, ''Hangi anne, baba oğullarını böyle bir şey yapar. Bize iftira attılar'' dedi.

Öte yandan, Kastamonu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Uğur Başak ise aileye gereken maddi ve manevi desteğin sağlanacağını belirterek, ''Söz konusu ailenin mağduriyetini giderebilmek için elimizden geleni yapacağız'' diye konuştu. (AA)


ensonhaber