TAŞ ATMA GOL AT


DPT, polise taş atan çocukları topluma kazandıracak projeler için 145 milyon YTL kaynak ayırdı.Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), Güneydoğu’lu gençleri ‘kazanmak’ için kültüre, sosyal hayata ve spora yönelik projelerle atağa kalktı. İl Özel İdareleri tarafından yürütülen Sosyal Destek Programı (SODES) çerçevesinde, Diyarbakır’da ‘Taş atma, gol at’, Adıyaman’da ‘Kaykay pisti’, Batman’da ‘Mahalle ligi’, Siirt’te ‘Bu ülke hepimizin’ ve ‘Streetball Şöleni’ gibi örnek projeler yürütülüyor.

SODES kapsamında Diyarbakır, Adıyamaman, Mardin, Siirt, Batman, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis ve Şırnak’tan 2008 yılı için gelen toplam 1588 proje başvurusundan 398’ine 42 milyon YTL finansman desteği verildi. 2009’da ise bu kapsamda 145 milyon YTL kaynak ayrıldı. DPT?yetkilileri, projelerin amacını şöyle anlattı:

“Program kapsamında, bölgede, kültür ve sanat faaliyetlerinin teşvik edilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla müzik ve oyun grupları kurulması destekleniyor, anma törenleri, kutlama etkinlikleri, şenlikler, festivaller, kongreler, ödüllü yarışmalar ve sergiler gibi çok çeşitli faaliyetler gerçekleştiriliyor. İlçe ve köylerde toprak yüzeyli futbol sahaları, mahalle içi basketbol ve voleybol sahaları, çocuklar için oyun alanları kuruluyor.”

MESLEK DE EDİNDİRİLİYOR
Programla, istihdam edilebilirliğin artırılması, meslek edindirme, gelir getirici faaliyetlerin geliştirilmesi, sosyal içermenin sağlanması, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerin desteklenmesi hedefleniyor.

‘İstihdam’, ‘sosyal içerme’ ve ‘kültür-sanat -spor’ olmak üzere üç başlıkta hazırlanan sosyal projeler, il özel idareleri üzerinden DPT’ye ulaştırılıyor. DPT’nin onay verdiği projelere finansman sağlanıyor. Kentlerde tenis kortları, kaykay pistleri ve masal parkları kurulmasını da destekleyen program kapsamında, illerden gelen bazı örnek projeler şöyle:

“Diyarbakır’da zaman zaman çıkan olay ve gösterilerde polislere taş atan çocukları hedef kitle olarak belirleyen ‘Taş atma, gol at’, Adıyaman’da üstün zekâlı çocukların keşfedilmesini amaçlayan ‘Altın çocuklar’, Batman’da gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için hazırlanan ‘Mahalle ligi’, Kilis’te eğitimde fırsat eşitliği sağlayabilmek için yürütülen ‘Fakir öğrencilerin başarısının artırılması’, Mardin’de spora ilginin artırılabilmesi için hazırlanan ‘Yürüyüş parkuru ve spor alanı’, Siirt’te spora teşvik için gerçekleştirilen ‘Streetball şöleni’, Şanlıurfa’da risk altındaki çocukların korunması için yürütülen ‘Çiçekler solmadan’, Şırnak’ta gençleri spora yönlendirmek için ‘Semt sahaları’.

En fazla proje hazırlayan il Adıyaman, en fazla kaynak alan il ise Şanlıurfa oldu:
Adıyaman: 90 proje, 4 milyon YTL, Batman: 42 proje, 6.5 milyon YTL, Diyarbakır: 53 proje, 7 milyon YTL, Gaziantep: 37 proje, 3 milyon YTL, Kilis: 31 proje, 2.5 milyon YTL, Mardin: 34 proje, 3 milyon YTL, Siirt: 34 proje, 3 milyon YTL, Şanlıurfa: 67 proje, 8 milyon YTL, Şırnak: 10 proje, 5 milyon YTL.

ensonhaber