Türkiye'deki hapishaneleri sevdiler


Keşke Fransa'daki tüm hapishaneler Türkiye'deki gibi olsa.FRANSIZ PARLAMENTERDEN İLGİNÇ ÇIKIŞ
Avrupa Parlamentosu Türkiye’ye taşındı:

AP’den üç ayrı heyet aynı anda Türkiye’de temaslarda bulunuyorlar.

AP Dış İşleri Komisyonu Türkiye’nin AB üyelik sürecini ve reformları mercek altına alırken İnsan Hakları Alt Komisyonu işkence, töre cinayetleri, Hrant Dink suikastı ve hapishanelerdeki durum gibi konuları inceliyor.

Üçüncü heyet AP Türkiye Karma Parlamento Komisyon Heyeti’nin gündemindeki en önemli konu ise Kürt Sorunu

Ortada bu kadar Avrupalı olunca tabi her gece bir yerde onurlarına davetler oluyor.

Son davet bu gece Fransa Büyükelçiliği’ndeydi.

İnsan Hakları Heyeti’nin Fransız Başkanı bayan parlamenter Helene Flautre yaptığı konuşmada ilginç de bir tespitte bulundu.

Flautre büyükelçilikteki davette Fransız büyükelçisine dönerek “Keşke Fransa’daki hapishaneler Türkiye’deki kadar iyi durumda olsa dedi”

Flautre’nin bu sözlerinin ardında, sabah saatlerinde İstanbul’da yaptıkları hapishane ziyaretindeki gözlemleri bulunuyor.

Kadın hapishanesini ziyaret eden parlamenter, oradaki tutuklu ve mahkumların durumundan övgü dolu sözlerle bahsetti.

Ancak övgü sadece bununla kaldı ve bu sözlerin hemen ardından eleştiriler geldi.

Bayan parlamenter öncelikle tutukevinde çok uzun süredir hakim karşısına çıkmayı bekleyenler olduğunu ifade etti ve “Türk adalet sisteminde sıkıntılar olduğunu görüyorum” dedi.

Flautre hemen ardından töre cinayetlerine geçti. Bunu Kürt sorunu ile bağlayarak “Türk yetkililerle görüşmelerimizde tabi ki Kürt sorunundan da bahsedeceğiz. Bu sadece politik bir sorun değil. Sosyal, kültürel, insani boyutları da var. Askerin bölgedeki etkisinden kadınların yaşadıkları sıkıntıya kadar her sorunu masaya yatıracağız” dedi.

Ancak liste bununla da kalmıyor. AP heyetinin masaya taşıyacağı konular arasında Hrant Dink suikastı, son günlerde artan cinayetler ve Türkiye’ye yasa dışı yollarla gelen mültecilerin durumları yer alıyor.

Bayan parlamenter gözaltındayken hayatını kaybeden Engin Çeber’in durumunun da tartışılacağını söyleyerek “Adalet bakanının bu konuda özür dilemesi tabi ki önemli, ama özür dilemek yetmez” dedi.

Son anayasa değişikliklerinin “Türk polisine her istediğini yapabileceği fikrini verdiğine” inandıklarını savunan bayan parlamenter, bu konuyu da gündeme getireceklerini ve hükümete işkenceye sıfır tolerans sözünü hatırlatacaklarını söyledi. (Zeynep GÜRCANLI/Hürriyet)

ensonhaber