Sigara tiryakilerine yeni yıl kabusu


Sigara yasağı yeni yıl ile beraber tüm kapalı alanları da kapsayacakTiryakiler için bir kabus olan sigara yasağı yeni yıl ile beraber tüm kapalı alanları da kapsayacak. Bu bağlamda sigarayı bırakmak isteyenlerin artacağını üzerinden hareket eden firmalar ise yeni ürünler ile bağımlıların sayısını azaltmaya yönelik yeni ürünler ithal etmeye başladılar.

Yürürlüğe, 19 Mayıs 2008’de giren 4207 Sayılı kanun gereği okul, dershane, hastane, iş yeri, alışveriş merkezi, sinema, tiyatro, şehir hatları vapurları ve taksilerde sigara tamamen yasaklanmıştı.
Bu yıl ise 19 Temmuz 2009’dan itibaren yasak daha da genişleyip, lokanta, kahvehane, kafeterya, bar, bilardo ve oyun salonlarını da kapsayacak. Yaklaşan bu tarihle beraber, yeni ürünler yeni yöntemler de tiryakilerin sigarayı bırakmaya yönlendirmek için devreye girmeye devam ediyor.

NİKOTİN ALINDIĞI HİSSİNİ VERMEK
Uzmanlara göre, nikotin bağımlılığına son vermek için en çok denenen yöntem ise Sigara Bırakma Bandı olarak işaret ediliyor.
İnsan vücudunda bulunan nikotin alıcı hücreleri beslemeye yönelik hazırlanan sigara bantlarına bir yenisi de yıl başından itibaren ekleniyor. Smoke Patch adı verilen bitkisel ürün ile bu hücrelere bitkilerden üretilen bir sıvı ile “vücuda nikotin vermeden, nikotinin sağladığı hissin yaratılmasınıö amaçlıyor.

TRANSDERMAL YÖNTEMİ
MT Sağlık bünyesinde Amerika’dan ithal edilen üründe kullanılan Transdermal yönteme ilişkin bilgi veren uzmanlar, şöylel dediler:
"Doğal harmanlanmış antioksidan birleşenlerle sigarayı bırakma evresindeki; sinirlilik, endişe, gerginlik, aşırı yeme isteği ve mutsuzluk gibi sorunları azaltırken, vücutta depolanmış nikotinin kolay atımına yardımcı olacak unsurları bileşiminde taşıyor"

EN AZ İKİ AY KULLANILMASI GEREKİYOR
Bağımlılık yapmayan ve eczanelerde satılacak ürünün etkili sonuç vermesi için en az 2 ay kullanılması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, sigara bırakma bandının kardiyovasküler şikâyeti olanlar, hamileler, süt emziren bayanlar ve 18 yaş altında olanların kullanmaması gerektiğini de kaydettiler.

YAN ETKİSİ YOK
Uygulanacak sigara bıkakma programı esnasında sigara içilirse, "hafif bulantı, baş dönmesi ve sersemlik hissi duyulabilir. Bu durum Smoke Patch Sigarayı Bırakma Bandının tam olarak işini yaptığının işaretidir" diyen firma yetkilileri, nikotinden uzak durulduğu takdirde hiçbir yan etki görülmeyeceğini de vurguladılar.

CEZASI NE?
Bu kapsamdaki cezaların bir kısmı yeni yıl ile cezalara ilişkin yeni düzenlemeler ile arttırılacak ancak şu anda uygulamada olan ceza listesi ise, tiryakiler için şöyle:
-Sigara izmaritini yere atmak: 20 YTL
-Yasak yerde sigara içmek: 62 YTL
-Sigara içilmesine izin vermek: 500-5 bin YTL arası
-Sigara reklamı-tanıtımı: 50 bin-250 bin YTL arası
-Televizyonda sigara görüntüsü: bin -100 bin YTL arası
-18 yaşın altındakilere sigara satışı: 6 ay-1 yıl arası hapis
Bu arada, cezayı, mevcut belediye sınırları içinde belediye zabıtası veya polis kesebiliyor. Belediye sınırları dışında ise kolluk kuvvetleri ve jandarma, iş yerine ise belediye encümeni ceza kesebiliyor. (Milliyet)


ensonhaber