Türk ordusu futbol topu gibi tekmeleniyor


Ergenekon davasında Doğu Perinçek söz aldı.Ergenekon davasının bugünkü duruşmasında söz alan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, "Ergenekon tertibi Türkiye'yi hedef alan bir ABD operasyonudur. Burada durmamız tertibin devamıdır.
Türk ordusu futbol topu gibi tekmelenmektedir. Bizde Türkiye için 30 yıl da, 100 yıl da yatacak güç var" dedi.
"MİLLETVEKİLİ OLSAYDI SORMAZDINIZ"
Savunması tamamlanan tutuklu sanıklardan Kuvvai Milliye Derneği Başkanı Bekir Öztürk'ün çapraz sorgusuna geçildi. Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel'in "Güler Kömürcü'nün dernek kuruluşunda görüşme için önerdiği "Sinan" isimli kişi kimdir?" şeklindeki sorusuna Öztürk, "O kişi Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün'dür. Aygün ile derneğimize yer bulması için görüştüm. Aygün'e, ayrıca "bize kefil olabilir misin?" dedim. Başka da bir görüşmem olmamıştır" diye cevap verdi.
Daha sonra Pekgüzel, "Güler Kömürcü'nün tayin konusunda görüşme için önerdiği Turhan Çömez ile nasıl bir bağlantın var" diye sorunca Öztürk, "Turhan Çömez ile tayin konusunda görüştüm. O zaman milletvekiliydi. Milletvekili olsaydı bu soruyu soramazdınız" diye yanıtladı.
Müdahil Şebnem Korur Fincancı'nın avukatı Murat Dinçer, Öztürk'e Oktay Yıldırım ile 485 kez, Güler Kömürcü ile 111 kez, Kemal Kerinçsiz ile 185 kez telefonla görüşmen var. 15 yıllık evliyim, benim eşimle o kadar çok görüşmem yok. Görüşme içeriğini açıklar mısın?" demesi üzerine sanık avukatları soruya tepki gösterdi.
Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, "Yorum yapmayın. Sorunuzu sorun" diyerek müdahil avukatını uyardı.
Daha sonra söz alan tutuklu sanıklardan Halil Behiç Gürcihan, "Dosyadaki telefon görüşmeleri 8 yıllık telefon görüşmeleridir. Avukat Bey'in de eşiyle son sekiz yılda yaptığı görüşmeler dosyaya getirilsin. Karşılaştıralım, Bekir Öztürk ile evlimiymişiz onu öğrenelim" deyince salonda gülüşmeler oldu.
Öztürk'ün çapraz sorgusunun ardından söz alan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Tuncay Güney ile ilgili dün basında yer alan ve MİT'in "elemanımız değil" diyerek yalanladığı belgenin savcı Zekeriya Öz tarafından MİT'i tehdit etmek için basına sızdırıldığını iddia etti.
SAVCILAR MİT'E HABER GÖNDERDİ
Perinçek, "Dosyaya gelen Ergenekon şeması incelendiğinde bütün tertibin ortaya çıktığı görülecektir. Savcıların mahkemeye gazeteler üzerinden haber gönderdiğini gördüm. Savcılar MİT'e "madem ki sen şemayı gönderdin, tertibi ortaya çıkardın, bende Güney'in senin elemanın olduğunu açıklarım" şeklinde tehditte bulunmuştur.
MİT'in açıklamasında üstü kapalı olarak Güney'in 1999 yılına kadar çalıştığı belirtilmekle beraber o tarihten sonra şüpheli olarak izlendiği belirtiliyor. Güney'in 4 Şubat 1999 yılında 10 yıllık ABD'de vizesi veriliyor.
Siz mahkeme başkanı olarak ABD vizesine başvursanız size bir aylık vize vermeleri şüpheliyken, Güney'e 10 yıllık vize verilmiştir. Burada Güney'e biz sana ödemeyi peşin yapıyoruz, 10 yıllık vizeyi peşin olarak veriyoruz" denilmiştir. MİT içindeki Mehmet Eymürün ekibi Mossad ve CIA ile bağlantılıdır. Güney 2001 yılında kendisine ezberletilen ifadeleri veriyor. TSK Ergenekon'dur. TSK Kuzey Irak'a silah kaçakçılığı yapıyor" diyor.
TÜRK ORDUSU TEKMELENİYOR
Ergenekon tertibi Türkiye'yi hedef alan bir ABD operasyonudur. Burada durmamız tertibin devamıdır. Türk ordusu futbol topu gibi tekmelenmektedir. Bizde Türkiye için 30 yılda, 100 yılda yatacak güç var. Biz burada ABD'nin iradesi ile duruyoruz, Türkiye'nin iradesi ile değil. Biz Türk adaletini istiyoruz" dedi.
Daha sonra konuşmasında ses tonunu hiddetlendiren Perinçek, "Bizi derhal bırakmanızı istiyoruz. Tüm arkadaşlarımı da bırakın. Evet arkadaşlarım diyorum. Çünkü örgütsel bağ anlamında da kullansanız artık biz arkadaşız. Biz ABD'den korkmuyoruz, mahkemede ABD'den korkmasın" deyince Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, "Mahkeme heyetinin korkusu yok. Siz bu konuda müsterih olun" dedi.
Daha sonra Perinçek, "Gladyo ve Ergenekon" isimli kitabını mahkeme heyetine sunarak MİT Müsteşarları 2003 yılında sözde Ergenekon dosyasının örneklerini hem MİT'ten hem de Genelkurmay Başkanlığı'ndan istenmesini talep etti.
Daha sonra söz alan tutuklu sanık Vedat Yenerer'in avukatı Vural Ergül, "Dünkü bir gazete Tuncay Güney ile ilgili çıkan haberden önceden haberdar olduğunu ifade ederek, bunu Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz tarafından basına sızdırıldığını öne sürdü.
Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Şengün, "Onun yayınlanacağını nerden biliyordun?" demesi üzerine Ergül, "Ben eski gazeteci olmamdan dolayı basın koridorlarında olanlardan haberdar oluyorum. Yarın da aynı gazetede Tuncay Güney'in emekli sandığından maaş aldığı yer alacak. 1999-2000 yıllarında aktif gazeteciydim. Güney'i bir ağabey olarak tanırdım. Halen de internette görüşürüm. Emekli Sandığı'ndan Tuncay Güney ile dosyanın getirilmesini talep ediyorum" dedi.
Mahkeme heyeti talepler konusunda kararını vermek için duruşmaya ara verdi. (İHA)

ensonhaber