AKP'li başkana kaçak yapı davası


İzmit Belediye Başkanı Yenice hakkında görevi kötüye kullanmak suçundan dava açıldı.İzmit Belediye Başkanı Halil Vehbi Yenice ile iki belediye çalışanı hakkında, sit alanında inşaat yaptırdığı iddiasıyla ''görevi kötüye kullanmak'' suçundan Kocaeli 6. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanarak Asliye Ceza Mahkemesi'ne sunulan iddianamede, müşteki Sedat Tuna Yalıncan'ın dava dilekçesinde, İzmit Belediye Başkanı Yenice'nin Tepecik Mahallesi'ndeki Acısu Parkı'nda inşaatına başladığı tuvalet, sergi ünitesi ve taksi durağı bulunan komplike tesisin yapımının iptal edilmesini istediği belirtildi.

Yalıncan'ın Kocaeli İdare Mahkemesine başvurarak bu işlemin iptali için dava açtığı kaydedilen iddianamede, şöyle denildi:

''Kocaeli İdare Mahkemesinin görülen davada mahkemenin ihtiyati tedbir kararı vererek işlemin yürütmesini durdurdu ve 29 Mayıs 2007'de dava konusu işlemlerin iptaline karar verdi. Bu kararın 15 Haziran 2007'de İzmit Belediyesine tebliğ edildiği, bundan sonra belediyenin 27 Temmuz 2007'de yeni bir işlem yapıp, ruhsat çıkararak tekrar söz konusu alanda inşaata başladığını, böylece mahkeme kararlarına kasten uymayarak görevlerini kötüye kullandıklarını iddia ederek şikayetçi oldu.''

İddianamede, Belediye Başkanı Yenice, Fen İşleri Müdürü Nilgün Poyraz ve Fen İşleri Mühendisi Özgür İlhan'ın ''görevi kötüye kullanmak'''tan ayrı ayrı cezalandırılmaları istendi.

AA

ensonhaber