’Doğru bildiğimi korkmadan yaparım’

29 Kasım 2008


.hurriyet2008-detailbox-newslink { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:none; color:#000000;} .hurriyet2008-detailbox-newslink:hover { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:underline; color:#990000;} Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün çalışma ziyareti için gittiği Türkmenistan’a hareketinden önce, Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilere açıklama yaptı ve sorularını yanıtladı.

Gül, Diyarbakır’a bir gezi planlayıp planlamadığı sorusuyla, Hakkári Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Ahmet Şen’i kabulünde kendisine atfen yayımlanan sözlerinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

"Fırsat buldukça ülkenin her bölgesini ziyaret ediyorum. Şu anda planlanmış bir ziyaretim yok, ama gerekirse yaparım. Hakkári heyetine ise, gazeteye yansıdığı şekilde bir konuşmam olmadı. İnandığım, doğru bildiğim her şeyi korkmadan yaparım. Bu makamda oturan insanlar hiç bir şeyden korkmaz. Yeter ki faydalı ve doğru olduğuna inanayım bir şeyin. Onun yolu, yöntemi neyse, o çerçeveler içinde ne gerekiyorsa onu yaparım. Gazetede çıkan haber doğru değildir." Gül, CHP’ye çarşaflı üye katılımıyla ilgili soruyu, "Onu bana sormayın, başkalarına sorun" diyerek yanıtsız bıraktı.

Gül uçakta heyet üyeleriyle tek tek ilgilendi. Kültür Bakanlığı’na bağlı sanatçılara da özel ilgi gösteren Gül’e, soprano Funda Ateşoğlu, başbakanken kendi gösterilerini izlediğini anımsatarak bir gösterilerine daha davet etti. Gül daveti kabul etti.

Türkmenistan’ın, turizm bölgesi ilan edilen Avaza kentine gelen Gül dün akşam heyetindeki ve bu ülkede iş yapan işadamlarıyla akşam biraraya gelerek sorunlarını dinledi. İşadamları arasında, bu ülkede yatırımları da bulunan Sabah-ATV’nin patronu Ahmet Çalık da yer aldı. ANKARA

hurriyet