Halkından uzak AB’den kopuk

29 Kasım 2008
LONDRA / DHA
.hurriyet2008-detailbox-newslink { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:none; color:#000000;} .hurriyet2008-detailbox-newslink:hover { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:underline; color:#990000;} The Economist dergisi, Başbakan Erdoğan’ın bütün seçmenlere yabancılaştığını, yolsuzluk olayları nedeniyle de kredisinin azaldığını yazdı. AKP’nin sandığa gömülen eski partilere benzediğini yazan dergi, "Erdoğan ani tepkiler veriyor, askerleri kışkırtıyor. AB’den de giderek uzaklaşıyor" sözlerine yer verdi.

İNGİLİZ The Economist dergisi bu haftaki sayısında Başbakan Tayyip Erdoğan’ın izlediği politikaları değerlendirerek, Ankara kaynaklı olarak tam sayfa yayımladığı makalesinde Başbakan’ın son günlerdeki çizgisinin ’endişe verici’ olduğunu yazdı. Economist, ’Endişe verici Erdoğan’ başlığı ile yayımladığı haberinde, "Başbakan Tayyip Erdoğan bir zamanlar büyük reformlar gerçekleştirme ve Türkiye’yi AB’ye yaklaştırma sözü vermişti ancak öyle görünüyor ki, artık bunlarla pek ilgilenmiyor" diye yazdı.

Başbakan’ın 2007 seçimlerinde, kendisine oy veren vermeyen herkesi kucaklayacağı sözü verdiğini hatırlatan dergi, bunun tam tersi olduğunu vurgulayarak, şu sözlere yer verdi:

"Erdoğan yavaş yavaş bütün seçmenlere yabancılaştı. AKP’nin bulaştığı yolsuzluk olaylarıyla da kredisi giderek azaldı. AKP seçimlerden sonra sandığa gömülen eski partilere benzemeye başladı."

Dergi, Erdoğan’ın olaylara ani tepkiler veren, her işe karışan ve türbanı üniversitelerde serbest bırakmaya çalışarak, askerleri kışkırtan bir kimliğe büründüğünü iddia etti. Economist, şöyle yazdı: "Başbakan Erdoğan giderek daha gerçeklerden kopuk hale geldi. Erdoğan’ın karşısında güçlü bir muhalefet partisi olmaması nedeniyle Türkiye başıboş kaldı ve her geçen gün AB üyeliğinden uzaklaşıyor."

Dergi Başbakan’ın bazı davranışlarını ’tuhaf’ olarak nitelendirerek, son Washington ziyaretinde söylediği "Nükleer silahlara sahip olanların, başkalarına ’Nükleer silahlara sahip olmayın’ deme hakkı bulunmadığı" sözlerini de buna örnek olarak gösterdi.
hurriyet