Ankara,Sıhhiye Meydanı savaş alanına döndü


DİSK ve KESK öncülüğünde düzenlenen mitingde Sıhhıye Meydanı'nı dolduranlar ile polis arasında arbede çıktı.

DİSK ve KESK tarafından, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin desteğiyle bugün Sıhhiye Meydanı’nda yapılan “İşsizliğe, Yoksulluğa ve Zamlara Karşı Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi” coşkulu ve olaylı geçti.

Sabah saatlerinde Ankara Garı önünde toplanarak yürüyüşe geçen katılımcılar, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi önündeki polis arama noktasından üzerleri aranarak miting meydanına alındı.

Miting alanının yetersiz kalması nedeniyle, polis arama noktası Ankara Adalet Sarayı'na doğru genişletildi. Miting meydanı girişine kurulan güvenlik arama noktasında üzerini aratmak istemeyen bir grup öğrenci ile polis arasında tartışma yaşandı. Üzerlerini aratmamakta ısrar eden öğrenci grubunun geçişine izin verilmedi. Bu sırada, göstericiler polisin üzerine pankart sopaları ve su şişeleri atmaya başladı.

Miting meydanına giren bir grup öğrencinin de geri dönmesi üzerine olaylar büyüdü. Polis bu sırada, biber gazı kullandı. Çevik kuvvet ekiplerinin cop kullandığı olaylar sırasında çok sayıda gösterici yaralandı.

Ses yayın aracından güvenlik güçlerine ve göstericilere ''Sakin olun'' ve ''Provokasyona gelmeyin'' çağrıları yapılmasına karşın olayların önüne geçilemedi. Polisin kullandığı biber gazından çok sayıda göstericinin yanı sıra mitingde görevli polisler de etkilendi. Yaralıların bir bölümünün alındığı CHP'ye ait ses yayın aracından acil ambulans çağrısı yapıldı.

Olaylar sürerken arama noktasını geçen katılımcılar Sıhhiye Meydanına doğru kaçmak zorunda kaldı. Arama noktasından geçemeyen gruplar da gazdan etkilenmemek için geldikleri yöne doğru kaçmaya başladı. Bu arada olaylar sırasında arama noktasına konulan kontrol kapıları ile bariyerler de yıkıldı.

İstanbul'dan geldiği belirlenen iki grup ile polis arasında yaklaşık 45 dakika süren arbedenin ardından emniyet yetkilileri arama noktası ve bariyerlerde görevli polisleri sokak arasında çekti. Bu sırada göstericiler Adliye binası önünde yoğunlaşan emniyet güçlerine kaldırım taşları attı. Polisler de taşları geri atarak karşılık verdi.

Tertip komitesinde yer alan görevlilerin uzun uğraşı sonucu polise taş atan öğrenci grubu miting meydanına yönlendirildi. Çevik kuvvete mensup polisler de miting meydanı çevresinden sokak aralarına alınarak göstericilerle temasları kesildi.

Olaylar sırasında çok sayıda gösterici ile 6 polis memuru yaralandı. Yaralılar ambulansla çevredeki hastanelere gönderildi.

ÇELEBİ: KRİZ TEĞET GEÇMEDİ, TAM DA KALBİMİZE SAPLANDI

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Sıhhiye Meydanı'nda yaptığı konuşmada, artık sözün bittiğini, eylem vakti olduğunu söyledi. Bütün iş yerlerin, meydanların, mahallelerin, pazar yerlerinin, dükkanların, okulların eylem alanı olduğunu ifade eden Çelebi, susmak değil, haykırmak zamanı olduğunu belirtti. Çelebi şöyle konuştu:

''İşçiler ve emekçiler olarak haykırıyoruz; hayır, kriz teğet geçmedi, tam da kalbimize saplandı ama ağlamak, göz yaşı dökmek zamanı değil şimdi. Hele teslim olmak zamanı hiç değil. Tam da direnme zamanı.''

Siyasi partilere, emek ve meslek örgütlerine çağrıda bulunan Çelebi, sermayenin saldırılarına karşı bütün illerde, ilçelerde, iş yerlerinde, mahallelerde ''emek cephesi'' oluşturmayı önerdi. Çelebi, illerde ''krize karşı mücadele kürsüleri'' oluşturularak haftanın gün ve saatlerinde işten atılanların, iş yerleri kapananların, zamlara karşı sözü olanların buralarda sözlerini söylemelerini sağlamayı teklif etti.

EVREN: İKTİDARA MEYDAN OKUYORUZ

Çelebi’nin ardından platforma çıkan, KESK Başkanı Sami Evren ise yoksulluktan sabrı taşanların, pahalılıktan tadı kaçanların, yolsuzluklardan siniri bozulanların, ayrımcılıktan tepesi atanların mitingde bir araya geldiklerini söyledi.

Evren, ''Alkışlarımızla, ıslıklarımızla, sloganlarımızla, pankartlarımızla, yüreğimizle buradayız. İktidara meydan okuyoruz'' diye konuştu. Hükümetin ekonomiyle ilgili doğruları söylemediğini iddia eden Evren, ''Anlaşılan o ki kriz Başbakan'ın çevresine uğramamış. Hamd olsun onların sırça köşklerinde keyifler yerinde'' dedi.

Krizin, patronların kasasına para aktarılarak aşılamayacağını dile getiren Evren, krizden çıkışın istihdamın büyütülmesinden, herkesten gücüne göre vergi alınmasından, üretime dayalı ekonomik yapıdan, çalışma yaşamının demokratikleşmesinden geçtiğini söyledi. Evren, ''Buradan hükümete sesleniyorum: Krizde temel öncelik sermayenin değil, emekçi ve yoksul kesimlerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi olmalıdır. Bunun için de derhal IMF ile tüm pazarlıklar iptal edilmeli, işten atmalar yasaklanmalı ve zamlar geri alınmalıdır'' görüşünü dile getirdi.

MİTİNGDEN NOTLAR

Mitinge katılanlar ''Krizin faturasını patronlar ödesin'', ''Yapılan zamlar geri alınsın'', ''İşçi, memur el ele genel greve'', ''Hamd olsun direniyoruz'', ''Genel grev, genel direniş'' sloganları atıp, ''Ürettik kazandık. İşimizi istiyoruz'', ''İşten atılmalara, zamlara son'', ''Hamd olsun isyan olsun'', ''Şirketleri değil, gezegeni kurtarın'', ''Enerjiye değil, emekçiye zam'', ''İşten çıkarmalar durdurulsun'' dövizleri taşıdı.

Yaklaşık 5 bin polisin görev yaptığı ve polis helikopterlerinin güvenlik uçuşu yaptığı mitinge, CHP, DSP milletvekilleri, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, bazı siyasi partiler, meslek ve sivil toplum örgütleri destek verdi.

Kontrol noktasında yaşanan arbede nedeniyle bir kişinin kolu kırıldı, bir kişi kalp rahatsızlığı geçirdi. Kolu kırılan kişi, kolu pankart sopalarıyla bağlandıktan sonra hastaneye götürüldü.

Mitinge katılan bazı kadınlar, ellerindeki tencere ve tavaları birbirine vurarak zamları protesto ettiler.Güncel.net