İşten çıkarmalar yasaklansın


KESK ve DİSK mitingi sona erdi.KESK Başkanı Sami Evren, IMF ile yapılan pazarlıkların durdurulmasını, yapılan zamların geri çekilmesini ve işten çıkarmaların yasaklanmasını istedi.
KESK ve DİSK tarafından Sıhhiye'deki Lozan Meydanı'nda düzenlenen 'İşsizliğe, Yoksulluğa ve Zamlara Karşı Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi' sona erdi. ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, DTP İstanbul Milletvekili Akın Birdal ve CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Karayalçın'ın da katıldığı mitinge KESK ve DİSK'in yanı sıra çok sayıda sivil toplum örgütü de destek verdi.
30 bini aşkın göstericinin Sıhhiye meydanını doldurduğu miting renkli görüntülere sahne oldu. Mitingde bir konuşma yapan DİSK
Başkanı Süleyman Çelebi, krizin Türkiye'yi teğet geçmediğini belirterek, "Kriz tam kalbimize saplandı.
Ama şimdi ağlama zamanı değil. Teslim olma zamanı hiç değil" diye konuştu. Sermayenin saldırılarına karşı bütün illerde ve ilçelerde, iş yerlerinde 'emek cepheleri' oluşturulmasını isteyen Çelebi, tüm şehirlerde oluşturulacak 'krize karşı mücadele kürsüleri'nde işten çıkarılanların ve işyerleri kapananların sorunlarını dile getirebileceklerini ifade etti.
KESK Başkanı Sami Evren ise IMF ve Dünya Bankası ile dost olmayı başaran iktidarın, kendi vatandaşlarıyla, işçilerle, emekçilerle dost olamadığını söyledi. Dünkü iktidarlar gibi bugünkü iktidarın da kendi yurttaşının kalbini kazanamadığı için tarihin derinliklerine gömüleceğini öne sürek Evren, hükümetin yaşanan kriz konusunda doğruları söylemediğini belirtti. IMF ile tüm pazarlıkların derhal durdurulması gerektiğini kaydeden Evren, işten çıkarmaların yasaklanmasını, yapılan zamların geri alınmasını istedi. (İHA)

ensonhaber