ABD Büyükelçisi Ankara'da


Türkiye'de olmaktan dolayı çok mutluyum.ABD'nin yeni Ankara Büyükelçisi James Jeffrey Ankara'ya geldi.

Jeffrey, tarifeli uçakla geldiği Esenboğa Havalimanında Amerikan Büyükelçiliği yetkililerince karşılandı.

Burada Türkçe olarak kısa bir açıklama yapan Jeffrey, yeniden Türkiye'de olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

Jeffrey, 31 yıllık çalışma hayatında birkaç defa Türkiye'de çalıştığını, ilk önce Adana'da, daha sonra Ankara ve son olarak yine Ankara'da 1999-2002 yılları arasında Başmüsteşar olarak görev yaptığını anlattı.

Yeni büyükelçi sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye ve ABD, 1923'ten beri dostlar ve ondan sonra Kore'de ve sonra NATO'da 58 yıldır müttefikler. Ankara ve Washington için önemli olan özel bir ittifakımız var. Ankara'ya ve Türkiye'ye geri dönmekten çok çok memnunum."


JAMES JEFFREY KİMDİR
Daha önce üç defa Türkiye'de görev yapan ve Türkçe bilen Jeffrey, Türkiye'yi çok yakından tanıyan bir diplomat.

Jeffrey, ABD Başkanı George Bush tarafından bu yılın haziran ayında Ankara Büyükelçiliği için aday gösterilmiş, ataması ekim ayında Senato tarafından onaylanmıştı.

Asker kökenli olan ve ordudan ayrılmadan önce 1969-1976 yılları arasında Vietnam ve Almanya'da görev yapan Jeffrey, 1977'de ABD Dışişleri Bakanlığına girmişti.

Jeffrey, 2002-2004 arasında Tiran Büyükelçiliği görevini yürütmüş ve Irak'ın işgalinden sonra 2004-2005'de de Bağdat'ta iki numaralı Amerikalı diplomat olarak çalışmıştı.

Ardından Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın Irak danışmanı olan Jeffrey, bakanlıktaki diğer görevlerinden sonra geçen ağustosta Başkan Bush'un ulusal güvenlik danışman yardımcılığına getirilmişti.

Jeffrey, İngilizce ve Türkçe'nin yanı sıra Fransızca ve Almanca biliyor. (AA)


ensonhaber