Van'da 1 Kasım 2008 tarihinde düzenlenen izinsiz gösterilere katılanların görüntüleri, güvenlik kameralarına takıldı. Kamera görüntülerinden tespit edilen göstericiler bir bir gözaltına alınırken, bir aracın durdurularak yakılması saniye saniye güvenlik kameralarına yansıdı.Bölgede görev yapan terörle mücadele uzmanları, Van'da özellikle 1 Kasım 2008 meydana gelen izinsiz gösterilerin ardından elde edilen kamera görüntülerinden suçluları tespit ediyor.

Kamera görüntülerinde olaylara karıştıkları belirlenen kişiler tek tek gözaltına alınıyor.

Güvenlik kameralarında, Van'ın Sıhke caddesinde 1 Kasım'da 2 otomobilin yakılması ve dükkanların camlarının kırılması, yağmalanması saniye saniye kaydedildi.

Görüntülerde bir otomobili ele geçiren göstericiler, aracı tekmeleyerek, taşlarla camlarını kırıyor, ardından aracı yol artasına çekerek ateşe veriyor.

Bir grup gösterici ise bir mağazanın camlarını kırarak yağmalamaya çalışıyor. Bazı göstericiler ise iş yerinin perdelerini alıyor.

Göstericileri aileleri getiriyor

Kameralara yansıyan görüntülerdeki bazı eylemcileri polisler yakalarken, bazılarının ise aileleri tarafından emniyete getirilip güvenlik güçlerine teslim edildiği öğrenildi.

Polis yetkilileri, uzman psikolog yardımıyla ifadeleri alınan çocukların birçoğunun "eylemi niçin yaptığını bilmediğinin" ortaya çıktığını bildirdi.

Yetkililer, bu çocukların çoğunun ve ailelerinin geçmişte terörle ilgili bir sabıkalarının bulunmadığını kaydettiler.

İlköğretim ve lise çağındaki çocukların okul çıkışlarında örgüt elemanları tarafından kandırılarak eylemlere itildiğini belirten polis yetkilileri, örgüt tarafından suça karışan çocukların, okuldan ve ailelerinden kopmalarının istendiğine dikkat çekti.

Polis ekipleri, mahkemeye çıkartılan çocukların çoğunun tutuklanmamasının kendilerini sevindirdiğini belirterek, örgüt üyelerinin gösteri ve olaylara karışan çocukların tutuklanmalarını istediklerini, ileride bu kişileri örgüte daha kolay çekmeyi hesapladıklarını ifade ettiler.

İzinsiz gösterilere katılan eylemcilerden şu ana kadar 100'ünün gözaltına alındığını, bunlardan 20'ye yakınının tutuklandığı öğrenildi.

(cnnturk.com)