CHP'nin çarşaf açılımına ÖDP’nin türbanlı milletvekili adayından destek geldi.CHP’nin türban politikası açılımına ÖDP’nin türbanlı milletvekili adayı Döndü Altay’dan destek geldi: “Türbanlılara bütün partiler kapısını açmalı. Reddetmek olmaz. Onlar da bu ülkenin vatandaşı”

Döndü Altay, Temmuz 2007 seçimlerde ÖDP’den Zonguldak milletvekilli adayı oldu. Eşi, ÖDP Zonguldak Merkez İlçe Başkanı olan 42 yaşındaki, 2 çocuk annesi Döndü Altay’ın adaylığı türbanlı olduğu için çok tartışıldı. Milletvekili seçilemedi. “Meclise gitseydim başımı açacaktım” diyen Döndü Altay, şöyle konuştu: “Benim köyümde herkes kapalıydı ben de öyle yaptım. Evlenince eşim ister açıl ister kapan deyince daha iyi olur diye düşünüp başımı açtım. Ama sonra Kuran öğrenince kapanmamın daha doğru olacağına inandığım için başımı tekrar kapadım.” Türbanın siyasi bir simge olmasına karşı çıkan Altay şöyle devam ediyor: “Türban deyince illaki AKP olacak diye bir şey yok. AKP’liler türbanı simge olarak kullandığı için şimdi herkes sanıyorki bir kadın türbanlıysa o mutlaka AKP’lidir. Hayır, böyle bir şey yok. Ben aday olunca ’Sen türbanlısın ÖDP’de işin ne?’diyenler oldu. Ben inancım gereği başımı örtüyorum ama Atatürkçüyüm ve onun ilkelerini savunuyorum. Baykal’ın türbanlı hanımları partiye katması çok iyi oldu. Baykal, türbanlı ya da çarşaflı diye onları reddetse olur muydu? Olmaz. Çünkü onlar da bu ülkenin vatandaşı. Her türbanlı sabit fikirlidir, gericidir diye düşünüyorlar. Ben de türbanlıyım ama ileri görüşlüyüm.”

‘Fakir-fukaralığını saklamak için çarşaf giyenler var’

Cumhuriyet Halk Evleri (CHE) Yönetim Kurulu 9 gönüllü kadın üyeden oluşuyor. Gönüllülerden Sitare Ergenekon, CHE’nin iletişim ve halkla ilişkilerini yürütüyor. CHE’lerde politika konuşulmadığını belirten Ergenekon çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi “Kadınları türbanlı ya da değil, hiçbir şekilde sorgulamıyoruz. Başının örtüsünden çok beyninin içi bizi çok daha ilgilendiriyor. Ülkede aydın insanların çoğalması için böyle bir proje başlattık. Kadınları onları oldukları gibi kabul ederek yola çıktık. Maltepe’de kapımızı önce çocuklar çaldı. Sitare Ergenekon’un ilginç bir gözlemi de var: “Fakir fukaralığını saklamak için de çarşaf giyenler var. Bir kadına neden çarşafa bürünüyorsun diye sorunca örtüsünü kaldırıp içindeki kıyafeti gösterdi. ‘Bak şu içimdekilere. Bunu neyle kapatabilirim? Çok fakiriz. Ancak bu şekilde üstümü kapatıyorum’ dedi.”
Haber: Vatan