AKP 5 Aralık’ta açıklamayı planladığı 12 büyükşehir adayında geri adım attı.AKP tüm adaylarını en son 15 Ocak’a kadar açıklama kararı aldı. Erdoğan, AKP kampının kapanış konuşmasında şunları söyledi:

500 BİN KİŞİYİ SEÇECEĞİZ: Seçim takvimi de işlemeye başlıyor. Kendisine hizmet edecek kadrolarını hür iradesiyle iş başına getirecek. 65 il, 750 ilçe, 1350 civarında belde, 2300 civarında birimde halk belediye başkanları seçecek. Yedeklerle birlikte yaklaşık 500 bin kişinin seçimi yapılacak. Çarşamba günü 12 büyükşehir belediyesini kazandığımız ilde bir temayül yoklaması yapacağız. Ondan sonra milletvekili arkadaşlarımızla o ilin değerlendirmesini yapacağız. Bir karar vereceğiz. Bu karar, eğer, “yola devam” diyeceğimiz arkadaşlar kimlerse onları belirleyip bu arkadaşlara bu dönemde de “seninle beraber yola devam ediyoruz” diyeceğiz. Henüz karar veremediğimiz arkadaşlarımız varsa onlarla ilgili süreci biraz uzatacağız. Adayları göreceğiz. Aday adayları ortaya çıksın bunları da bir görelim.

SON GÜN 15 OCAK: Bayramın hemen ertesinde, Pazar günü de 46 ilimizde bu çalışmayı yapacağız. 46 ilimizde gerek il belediye başkanlarımız, gerekse o ildeki ilçe belediye başkanlarıyla ilgili çalışmayı yapacağız. Nihai sonucu da en geç 15 Ocak’ı aşmayacak.

SOL ZİHNİYET ELEŞTİRİSİ: Modern şehirlerde katlı köprülü kavşak olmaz mı, olmadı. Hala bu sol zihniyet, katlı köprülü kavşak zihniyetine karşı. Bunlar Rusya’yı bile gezip dolaşmamışlar, Moskova’ya gitseler orada bile var. Amerika’da, Japonya’da bırak bir katlıyı, beş katlı köprülü kavşak var.

MİMARLAR ODASI YAPTIRMIYOR: Bunlar tabii inat olsun diye. AKP belediyeciliği böyle bir şey mi yaptı. Olmaz. Öyle rahat ben belediye başkanı olayım yok. O inceliği, güzelliği yakalayacaksın. Mimarlar Odası’nın öyle bir derdi yok ki. Ama hemen Danıştay’a dava açarlar. Yapılacak olan şeyi yapamıyorsak bu odalar sebebiyle yapamıyoruz. Buradan halkıma açıklıyorum. İstemiyorlar. Çünkü halka çok uzaklar ve her şeye yaklaşımları ideolojik. Ülkem bir şey kazansın, yok böyle bir dertleri.

Haber: Vatan