Doğumda DEHŞET'e suç duyurusu


Doktor ve sağlık personelinin bebeklerinin başını kopardıklarını iddia eden çift suç duyurusunda bulundu"NORMAL DOĞUM YAPTIRMAYA ÇALIŞTILAR"
Tokat’ta pazarcılık yapan 30 yaşındaki Aziz Tezcan’ın 13 yıllık eşi Mevlüde Tezcan üçüncü çocuklarına hamile kaldı. Hamilelik döneminin sonlarına yaklaşılırken rahatsızlanan Mevlüde Tezcan, 25 Ekim günü yakınları tarafından Tokat Karşıyaka Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’ne götürüldü. Burada ebeler tarafından muayene edilen annenin taşıdığı bebeğin kilosu belirlenemedi. Bunun üzerine anneye daha önceki iki bebeğini kaç kilo doğurduğu soruldu. Annenin 4 ve 5 kiloluk bebekler doğurduğunu söylemesi üzerine normal doğum yapılmasına karar verildi.

Aile, annenin şeker hastalığı bulunması ve bebeğin iriliği nedeniyle daha önceki sağlık kontrolünde sezaryen yapılması gerektiği yönündeki telkinleri hatırlatarak, sezeryanle doğum istedi. Ancak bu istek kabul edilmeyerek genç kadın doğum odasına alındı.

Doğum sırasında başı gelen bebeği alamayan doktor aniden sezaryene yöneldi. Sezaryen öncesinde bebeğin başının koptuğu iddia edildi. Sezaryen sonrasında rahminde parça kalan anne Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gönderilerek tedavi altına alındı.

Tedavisinden sonra Tokat’a dönen Mevlüde Özcan, doğum sırasında bebeğinin başının koptuğunu iddia ederek hastane ve doktor Ö.D. hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.
Mevlüde Tezcan, “Ebeler muayene ettikten sonra doktoru çağırdılar. Karnım iri olduğu için beni ultrasona götürdüler. Ultrasonda bebeğin ağırlığını belirleyemediler. Bunun üzerine doğurduğum diğer çocukların ağırlığını sordular. Ben de birini 4, diğerini 5 kilo doğurduğumu söyledim. Doğumu yaptıran Ö.D. isimli doktor bunun üzerine normal doğum yaptırmak istediğini söyledi. Ben şeker hastalığım olduğunu ve kontroller sırasında sezaryen yaptırmamı söylediklerini hatırlattım. Ama doktor ‘Sen bunu doğurursun’ diyerek normal doğumda ısrar etti.

Doğum sırasında beni çok sarstlılar ve bebeği çok çekiştirdiler. Bebeğin başı geldi ama gövdesi gelmedi. Telaşlandılar ve sezaryene alacaklarını söylediler. Sezaryen sonrasını hatırlamıyorum. Tedavi gördüğüm dönemde bebeğimi kaybettiğimi öğrendim. Eşim ‘Bebeğin başını kopmuş’ dedi. Bir anne olarak yıkıldım. Geceleri düşünmekten uyuyamıyorum. Suçluların cezalandırılmasını istiyorum” diye konuştu.

Aziz Tezcan ise eşinin kontrollerini hamilelik döneminde yaptırdıkları doktorun sezaryenle doğum uyarısına rağmen hastanede kadın doğum uzmanı Ö.D.’nin normal doğumda ısrar ettiğini söyledi. Aziz Tezcan, operasyon sonrasında doktor Ö.D.'nin kendisine bebeğin başının koptuğunu söylediğini de iddia etti.

Kadın Doğum Uzmanı Ö.D.'ye ulaşılamazken, Tokat Sağlık Müdür Vekili Nail Umay konuyla ilgili soruşturma açıldığını ve Sağlık Bakanlığı’ndan müfettiş talep ettiklerini dile getirdi. (Hürriyet)

ensonhaber