Türkiye'de ilk: Kene ile mücadele derneği kurulduKırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı nedeniyle son yıllarda ölümlerin artması üzerine kene ile sürekli ve daha etkin mücadele amacıyla dernek kuruldu.

Türkiye'nin ilk haşere ile mücadele derneği olma özelliğindeki Kene ile Mücadele Derneği (KEN-DER), "çevreye zarar vermeden kenenin zararlarını önlemeyi" hedefliyor.

KEN-DER Genel Başkanı ve Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi Pof. Dr. Zafer Karaer, "2002'den beri Türkiye'de kenelere ilişkin doğru işler yapılmadığı ortada. Halen bir çözüme de ulaşılmış değil" diyerek, Türkiye'de birçok kişinin korkulu günler geçirmesine neden olan kene konusunda kalıcı çözümler üretmek için dernek kurma kararı aldıklarını vurguladı.

Bazı illerde şubelerini de açmayı planladıkları derneği, Ankara ve Gazi üniversiteli öğretim üyeleri, Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Ankara Büyükşehir Belediyesinden uzman çalışanların kurduğunu anlatan Karaer, kene ile mücadele yöntemleri konusunda önemli adımlar atılacağını anlattı.

Karaer, kenelerin Ağustostan itibaren insanların ve evcil hayvanların bulunduğu yerlerden yavaş yavaş çekilip taşın, toprağın altına girdikleri, Nisan ayına kadar kış uykusunda olacakları bilgisini verirken, "Keneler kışın uyuyor ama biz uyumayacağız, hiç kimseyi de uyutmayacağız. Yaz aylarında ilaçlama, sadece kenelerin sayısında artışa neden olur. Çözümde devamlılık olmaz. Kene ile mücadelede önce toplumu bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz. Bilimsel verilerle kırsal kesim insanını bilinçlendireceğiz" diye konuştu.

İlaçlamanın keneler yerine doğayı öldürdüğünün altını çizen Karaer, "Amacımız kenelerle savaş değil" vurgulamasıyla, KEN-DER'in çalışma profilini "Kenelerin üzerine kimyasallarla gitmeyeceğiz, ekosisteme ve doğaya saygılı bir mücadele yürüteceğiz. Onların yaşam alanları ile insanların yaşam alanlarının kontrollü şekilde sınırlandırılmasını hedefliyoruz. Böylece onlara da yaşam alanı doğacak" diye özetledi.


Haber: AA