Cezaevinde ’hamile bırakmaya’ soruşturma

2 Aralık 2008
DHA

.hurriyet2008-detailbox-newslink { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:none; color:#000000;} .hurriyet2008-detailbox-newslink:hover { font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size:13px; font-weight:bold; text-decoration:underline; color:#990000;} Kandıra Cezaevi’nde tutuklu bulunan Sedat Peker’in eşi avukat Özge Yılmaz’ın hamile kaldığı ve bir erkek bebek beklediği iddia edildi. Ergenekon duruşmasına katılan Sedat Peker ise gazetecilere iddiaların yalan olduğunu söyledi.

Sedat Peker ve 5 ay önce evlendiği avukat eşi ÖzgeYılmaz.

Dün bazı internet siteleri, çıkar amaçlı çete kurmak ve yönetmek ile gaspa teşebbüs suçundan 14 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırılan Sedat Peker’in, 5 ay önce cezaevinde evlendiği eşi avukat Özge Yılmaz’ın (27) hamile kaldığı iddialarını gündeme getirdi. İddiaya göre Özge Yılmaz, karnı burnunda cezaevine ziyarete gidince skandal ortaya çıktı. Genç avukatın evlenmeden önce hamile kaldığı ve erkeke bebeğin bu ay içinde doğacağı ileri sürüldü. İddialar, Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi’ni karıştırdı.
Hürriyet’in edindiği bilgiye göre, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı, Peker cezaevindeyken eşinin hamile kaldığı iddiasına el koydu. Başsavcılık, adli ve idari yönden soruşturma başlattı. Soruşturma sonrasında olayın doğru olduğu ve cezaevi görevlilerinin ihmalinin bulunduğunun anlaşılması halinde haklarında yasal işlem yapılacak. Cezaevi mevzuatına göre evli ya da cezaevinde evlenen hükümlü ve tutukluların eşleriyle cinsel ilişki kurma hakları bulunmuyor. Hükümlü ve tutuklular ancak, birinci derece yakınlarının ölümü halinde cezaevi müdürünün izni ve ilgili başsavcının onayıyla jandarma eşliğinde dışarı çıkabiliyor. Cezaevinden çıkışın tek istisnasının da cenaze izni olduğu belirtildi.

İNCELEME BAŞLATILDI

4 yıldır Yüksek Güvenlikli Kandıra F Tipi Cezaevi’nde yatan Sedat Peker'in geçen mayıs ayında evlendiği avukat Özge Yılmaz Peker'in 8 aylık hamile olduğu haberleri üzerine savcılık cezaevinde ‘cinsel ilişki’ incelemesi başlattı.

Gazetelerde çıkan avukat Özge Yılmaz Peker'in hamile kaldığı haberlerinin cezaevinde bulunan eşi Şedat Peker'le nasıl cinsel ilişkiye girdiği sorusunu gündeme getirdi. Sedat Peker'in yönetmelik gereği eşi ve aynı zamanda avukatı olan Özge Yılmaz Peker'le açık görüş yapma hakkının bulunduğuna dikkat çekildi.

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Fatih Özdemir, olayla ilgili adli ve idari inceleme başlatıldığını söyledi. Kocaeli'deki görevine bir ay önce başlayan Vuçhuriyet Başsavçısı Mehmet Fatih Özdemir, şunları söyledi:

“Olayı biz de gazetelerden okuduk. Sizlerden farklı bilgilere sahip değiliz. Ancak gazete haberleri üzerine cezaevi açısından bir inceleme başlattık. Avukat hanımın hamile olup olmadığı bile belli değil. Bu konuda bizim konuşma ve görüş bildirme yetkimiz de yok. Bakanlık gerekli açıklamayı yapar.”

Sedat Peker, 4 yıldır yattığı Yüksek Güvenlikli Kandıra F Tipi Cezaevi'nden bir süre önce Ergenekon soruşturması kapsamındaki duruşmalar için davanın diğer tutuklularıyla birlikte Silivri Cezaevi'ne götürülmüştü.

PEKER'DEN YALANLAMA
Ergenekon davası kapsamında da yargılanan tutuklu sanıklardan Sedat Peker, 5 ay önce evlendiği avukat eşi Özge Yılmaz’ın hamile olduğu iddialarını yalanlandı.
Silivri Cezaevi'ndeki bugünkü duruşmaya verilen arada gazetecilere seslenen Peker, "İddialar yalan. Eşim birazdan burada olacak. İnanmıyorsanız hastaneye götürüp muayene ettirin" dedi.

hurriyet