Mustafa'ya götürdü diye soruşturma


Öğrencilerini izinsiz olarak Mustafa filmine götüren öğretmene soruşturma açıldı.Tekirdağ merkeze bağlı Kaşıkçı Köyü İlköğretim Okulu'nda öğretmen olarak görev yapan D.B hakkında, 30 öğrencisini Milli Eğitim Müdürlüğü'nden resmi izin almadan 'Mustafa' isimli filme götürdüğü gerekçesiyle soruşturma açıldı.
Alınan bilgiye göre, D.B, yaklaşık 30 öğrencisini şehir merkezindeki Ticaret Borsası sinema salonuna götürerek 'Mustafa' filmini izletti. Öğrencileri sinemada gören Aydınlar Ocağı Tekirdağ İl Başkanı Ersin Bilmeç, çıkışta öğrencileri ve öğretmenleri sinema önünde fotoğrafladı. Daha sonra Tekirdağ Cumhuriyet Savcılığı'na giderek suç duyurusunda bulundu.
Olayı anlatan Aydınlar Ocağı Tekirdağ İl Başkanı Ersin Bilmeç, "Tekirdağ Borsa Sineması önünde bir öğrenci gurubu ile karşılaştım. Onların arasına girdim. Kaşıkçı Köyü'nden Mustafa filmini izlemeye geldiklerini söylediler. 'Bu saatte eğitim-öğretimde olmanız' gerekiyor dedim.
Öğrencilere, filmi izledikten sonra okulda öğretilen Mustafa Kemal Atatürk ile filmdeki Atatürk arasındaki farkı sordum. O sırada bayan öğretmen 'Artık bizim çocuklarımız Atatürk'ü tartışabilir' dedi. Bayan öğretmen hakkında
savcılığa ve Milli Eğitim Müdürlüğü'ne suç duyurunda bulundum. Mustafa Kemal Atatürk bizim ve Türkiye Cumhuriyet'inin kurtarıcısıdır.
Tekirdağ Aydınlar Ocağı başkanı olarak bu konuda duyarlı davrandık. Öğrencilerin izinsiz olarak Tekirdağ'a getirilmeleri ile en önemlisi 'Artık Atatürk'ü tartışmaya açtık' diyen öğretmen hakkında şikayette bulundum. Türkiye Cumhuriyet'ni kuran Atatürk'ü hiçbir zaman unutmayacağız. Hiç kimsenin, bizim öğrendiğimiz Mustafa Kemal Atatürk'ü böyle belgeseller ile karalamaya gücü yetmeyecektir." şeklinde konuştu.
Olayın ardından, Tekirdağ Cumhuriyet Savcılığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, resmi izni olmadan köydeki öğrencilerini sinemaya getirten öğretmen D.B hakkında soruşturma başlatıldı. Savcılığın ardından konunun kendilerine de iletildiğini ifade eden Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürü Üner Dilek ise "Öğrencilerin izinsiz sinemaya götürülmesinden dolayı müfettiş görevlendirdim. Müfettişin olayla ilgili incelemesinin ardından sonucuna göre idari soruşturma açılıp açılmayacağına karar verilecek" dedi. (İHA)

ensonhaber