Başbakan geometri bilmiyor


CHP lideri Baykal, partisinin Grup toplantısında konuştu.CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Meclis Grup toplantısına Engelliler Haftası'na dikakt çekerek, engelli sporcularımızın dünya genelinde kazandıkları sportif başarıları tebrik ederek başladı.

ÖĞRENCİ BURSLARININ İPTAL EDİLMESİ
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, belediyelerin üniversite öğrencilerine burs vermesi yetkisinin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesi konusundaki CHP başvurusunun amacının bursları iptal ettirmek değil, daha çok gence burs verilmesini sağlamak olduğunu söyledi. Baykal, "Bu konuda daha önce yapılan düzenleme ile üniversitelerin kendi öğrencilerine bile burs vermesi yasaklanmıştır. Ancak gelinen noktada bu burslar bir siyasi baskı aracı oalrak kullanılmaktadır. Biz buna karşıyız ve bunu önlemeye çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

KRİZ DERİNLEŞİYOR
Ekonomik krizin gün geçtikçe derinleştiğini vurgulayan Baykal, "İhracat fiyatları geçen yıla göre dörtte bir oranında azalmıştır. Bu kriz değil de nedir? Alışveriş merkezleri kiralarını yüzde 25 indiriliyor, bu da yetmiyor. Biz neden bunları ısrarla vurguluyoruz? Herkes bu krizin farkında ama sayın Başbakan farkında değil" dedi.

HÜKÜMET KRİZİ GÖRMEK İSTEMİYOR
Hükümetin krizi görmek istemediğini belirten Baykal, "Önce kriz yok' dediler, sonra 'Teğet geçti' dediler, şimdi de 'inişe geçti' diyorlar. Denizli'de kriz nedeniyle 22 fabrika azaldı. Enerji tüketimi 3'te bire yakın azaldı. Bunlar Türkiye'ninkaplanları. Aynı tablo Gaziantep'te var, Kayseri'de var. Kayseri'de 10 büyük firma konkortoto ilan eti. Binlerce işçi işten çıkartılıyor. Kredi kartı takibatı sosyal bir olgu haline gelmiştir. Bu çok ciddi bir tablo. Başbakan krizi örtmeye çalıştı. İş adamlarına 'Zulanızı çıkartın' dedi. 'Yurt dışından paralarınızı getirin' ne kadar geldiği konusunda 'Ben de bilmiyorum' diyerek umutsuzca konuşuyor. Başbakan ne yapmaya çalışıyor. Siyaset yapıyor. Kendisini savunmaya çalışıyor" şeklinde konuştu.

CARİ AÇIK BU HÜKÜMETİN ESERİDİR
Uluslararası kredilendirme kuruluşu Moodys'in 'Türkiye IMF ile anlaşmazsa resesyona girer' şeklinde bugün bir açıklama yaptığını hatırlatan Baykal, "Bu hükümet Türkiye'yi cari açığa mahkum hale getirmiştir. Cari açık bu hükümetin eseridir. Şimdi o politika yürütülemez olunca sıkıntı başladı. 'Dünyanın sorunu bizim sorunumuz değil' diyorlar. Bu sorun senin sorunundur, bu politikaları sen uyguladın" şeklinde konuştu.

EKONOMİK PAKET NEDEN AÇIKLANMIYOR
Hükümetin krize karşı bir ekonomik paket açıklayamadığını belirten Deniz Baykal, "Sayın başbakan 'Amerika'ya giderken dönüşte açıklayacağız' dedi. Gitti paket yok, döndü paket yok. Sonra da "İlla paket beklemeyin canım. Biz zaten gerekenleri yapıyoruz" deyip işin içinden çıktı. Sayın başbakan 'Bizim IMF'nin parasına ihtiyacımız yok. Bizde para çok. Bize lazım olan o anlaşma sadece sigorta analmında" diyordu. Şimdi ne oldu? IMF'nin şartları olursa kalkınma hızı düşer diyordu. O IMF'nin şartları olmadan bu ülkeyi kalkındırmazsan namertsin. Sank IMF ona baskı yaptığı için büyüme hızı düşüyor. Ekonomik tedbir paketi neden çıkmıyor? IMF ile anlaşma olmadığı için çıkmıyor. O anlaşmayı niçin bekliyor? IMF'den gelecek parayı bekliyor, parayı. IMF ile görüşülen üyüme, yatırım konuusu değil. Para konusudur." şeklinde konuştu.
BAŞBAKAN GEOMETRİ BİLMİYOR
Başbakan Erdoğan, Hamdolsun kriz Türkiye'yi teğet geçti açıklamasına değinen Baykal, "Teğet geçti teğet geçti diyor Başbakan. Canım bir Başbakan böyle söyleyince aklıma ne geliyor biliyor musunuz? Başbakan'ın okulda geometri dersi nasıldı acaba. Teğet konusunu ne kadar biliyor. Hocaları pek anlatamamamış sanırım." dedi.
BANKACILIK SİSTEMİNDE ACI TABLO
Bir acı tablo da Türkiye'de bankacılık sisteminin içerisinde bulunduğu durum. Krizden hemen önce dağıtılan kredilerin ne kadar yanlış ne kadar sorumsuz olduğu ortaya çıkmıştır. Yalnızca 2 banka bir TV ve gazete için 750 milyon dolar vermiştir. Kimbilir o kredi KOBi'lere verilse nasıl daha faydalı olurdu. Ekonomiyi dikkatle izliyoruz izlemeye de devam edeceğiz. Hükümetin bu durumu bir an önce düzelmesini bekliyoruz.
6 MİLYON SEÇMEN KÜTÜĞÜ
Diğer bir konu da kütüklerle ilgili açıklamadır. 6 milyon civarında bir seçmen bir yılda ortaya çıkmıştır. 1 yıl önce görünmeyen seçmen şimdi oy kullanacak. bunu bir tarafa koyuyoruz. Türkiye'de seçim güvenliği en önemli konu olmuştur. Çünkü her şey gelip oraya bağlanır. Kütüklerin hazırlanmasının yargı sorumluluğu anayasa'da düzenlenmiştir. YSK'da bunu uygular. Ama bu son zamana kadar... Yeni çıkarılan adrese dayalı nüfus sistemi hükümetin düzenlediği kütükleri geçerli kılmış ve bu YSk'nın denetimini zorlaştırmıştır. Bu durum Anayasa bakımından şaibelidir.

CHP'NİN ÇARŞAF AÇILIMI
CHP'nin çarşaf açılımını yeniden gündeme getiren Baykal, "bu tartışmaya 2 temel yaklaşım görüyorum. Birisi CHP'nin örtülü kadınları üye olrak alması konusunda toplumumuzda 2 tür tepki geldi. Bazıları CHP'nin bu hoşgörülü tutumunu laikliğe aykırı olarak anladı. 2 tepki ise laikliğe karşı olan çevreler, CHP'nin bu tavrını laikliğe aykırı bir çizgiye çekebilirmiyiz diye çabalamaya başladı." dedi.

EZBER BOZDUK
Kadınların seçtikleri örtünme biçimi siyasetin ve laikliğin bir değerlendirmesi için ipucu olarak alınamaz. Her mezhepten insan örtünüyor. Örütünüyorsun o zaman sen laikliğe karşısın böyle bir şey olabilir mi? Bu saplantılı bir görüştür. Herkes bu saplantıdan kurtulsun. Madem başın örtülü sen bizden değilsin yok böyle bir şey Türkiye'yi yeterince bölmüşler. Bir de biz mi bölelim. Kıyafetinden dolayı kimseyi mahkum etmeyeceksin. Devletin kanunları çerçevesinde herkes istediği gibi giyinir. Bizim bu kıyafetle ilgili iddiamız birçok kişinin ezberini bozdu.
ÖZKÖK'ÜN AİLE FOTOĞRAFI
Özkök bugün bir fotoğraf yayınladı. İşte bizim gerçeğimiz budur. Bu aileden Özkök çıkmış. İşte budur dediğimiz tablo. Biz planladığımız için değil girmek isteyenlerin tercihleri böyle. Neymiş partiye almayacakmış. Alacağım kardeşim alacağım senin ona haksızlık yapmana izin vermeyeceğim. Eğer samimiyetle CHP'ye girecekse bunu savunacağım.

KIYAFET AYRI SİYASET AYRI.
Aşık Veysel'in hikayesini bilir misiniz? Veysel, ölmeden Atatürk'ü görmek istedi. Göremedi. Çünkü bulvarı çıkamadı. Biz de bu tek parti zihniyetini mi uygulayalım. KIYAFET AYRI SİYASET AYRI.

LAİKLİKTEN TAVİZ VERMİYORUZ
Biz ne laiklikten taviz vermiş durumdayız ne de zarar vereceklere fırsat vereceğiz . Size bu kapıda ekmek yok. Herkes kıyafetinde özgürdür. Herkes özgür şekilde yaşar. Antalya'daki vatandaşımda şalvar giyiyor. CHP'ye niye şalvarla geldin mi diyeceğiz?

ensonhaber