Yük gemileri çarpıştı


Bozcada açıklarında iki yük gemisi çarpıştı.Ukrayna bandıralı Danapris-2 ve Panama bandıralı Emerald-1 adlı yük gemileri Bozcaada'da açıklarında çarpıştı.

Gemi kaptanlarının yardım talebi üzerine Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait ''Söndüren-5'' römorkörü ile ''Kıyı Emniyeti-6'' adlı bot olay yerine sevk edildi.
ÖLÜ YA DA YARALI YOK
Denizcilik Müsteşarlığı Çanakkale Bölge Müdürü Ender Kurt, Bozcaada açıklarındaki gemi kazasında ölen ya da yaralanan mürettebatın bulunmadığını, çarpışan gemilerin batma tehlikesi olmadığını söyledi.
Kurt, yaptığı açıklamada, kazanın nasıl meydana geldiği konusunda henüz tam bilgi sahibi olamadıklarını, çarpmanın etkisiyle gemilerin gövdelerinde hasar oluştuğunu söyledi.
Kaza ihbarının alınmasının ardından, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne ait deniz araçlarının kısa sürede olay yerine sevk edildiğini belirten Kurt, ''Kazada ölen ya da yaralan yok. Deniz kirliliği de söz konusu değil. Gemilerde batma tehlikesi yaşanmıyor'' dedi.
GEMİLERDE 20 KİŞİLİK MÜRETTEBAT VAR
Kazaya karışan gemilerin güvenli bölgeye demirletildiği bildirildi. Edinilen bilgiye göre, Rusya'dan İtalya'ya 2 bin 749 ton ay çiçeği tohumu götüren 102,67 metre uzunluğundaki 2 bin 360 grostonluk Ukrayna bandıralı ''Danapris-2'' adlı gemide 12, gidiş ve geliş limanı belirtilmeyen Panama bandıralı ''Emerald-1'' adlı 100 metre uzunluğundaki 2 bin 236 grostonluk boş yük gemisinde ise 8 mürettebat bulunuyor.
Mürettebatların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.
Yetkililer, gemilerden ''Danapris-2''nin Bozcaada'nın doğusunda, ''Emerald-1''in ise Ada'nın kuzeybatısında demirletildiğini, şu an için riskli bir durumun yaşanmadığını kaydetti.

AA

ensonhaber