İzmir'de dolandırıcılık operasyonu


Çaldıkları otomobilleri sattıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 18 kişiden, 17'si tutuklandı.Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, 6 ilde eş zamanlı olarak düzenledikleri operasyonda çaldıkları otomobillerin şase ve motor numaralarını değiştirerek sattıkları iddia edilen 21 kişiyi gözaltına aldı.

Bu şahıslardan 3'ü savcılığın talimatıyla serbest bırakıldı.

Olayla ilgisi olduğu iddia edilen 18 kişi, ''çıkar amaçlı suç örgütü oluşturarak, emniyeti suistimal suretiyle otomobil dolandırıcılığı, otomobil hırsızlığı, change otomobil satmak, sahte evrak tanzim etmek, sahte kimlik kullanmak, tapu dolandırıcılığı yapmak'' suçlamalarıyla İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edildi.

Mahkemeye çıkarılan zanlılardan 17'si mahkemece tutuklanıp cezaevine gönderilirken, 1 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.


-OLAY-


İzmir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik-Dolandırcılık Büro Amirliği ekipleri, bazı kişilerin satın alma bahanesiyle test etmek istedikleri otomobilleri çaldıkları yönünde art arda gelen şikayetler üzerine inceleme başlatmış ve olayın bir şebeke tarafından gerçekleştirildiği belirlemişti.

Yaklaşık 9 ay olayı soruşturan polis, şebekenin Muğla'daki bir oto yıkama merkezinden yönetildiğini, şebeke yöneticilerinin her perşembe günü televizyondaki bir diziyi izlemek için merkezde bir araya geldiklerini tespit etmişti.

Emniyet güçleri, diziyi izledikten sonra dağılan ve aralarında şebeke yöneticilerinin de bulunduğu zanlılara yönelik 6 ilde eş zamanlı ''Maske'' isimli operasyon düzenlemiş, operasyonda 21 kişi gözaltına alınmıştı.

AA


ensonhaber