YÖK'ten tatil açıklaması


Musevi ve Ermeni'ye var, Müslümana yok.RUM CEMAATİNDEN HERHANGİ BİR TALEP GELMEDİ
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Ermeni ve Yahudi öğrencilere dini bayram izni veren genelgeye açıklık getirirken, her iki cemaatten de böyle bir talep geldiğini ancak Rum cemaatinden herhangi bir talep gelmediğini söyledi. Talep halinde Rum öğrenciler için de dini bayram izni verileceğini belirten Prof. Özcan, Müslüman öğrencilerden cuma gününün tatil olmasına dair bir talep gelse bile herhangi bir düzenleme yapmalarının söz konusu olmayacağını ifade etti.

Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Ermeni ve Yahudi öğrencilere dini bayram izni veren genelgeye ilişkin sorularımızı cevaplandırırken, söz konusu iznin, Ermeni ve Yahudi cemaatinden gelen talep üzerine verildiğini söyledi. Rum cemaatinden böyle bir talep gelmediğini belirten Prof. Özcan, talep gelmesi durumunda benzer bir iznin Rum öğrenciler için de verilmesinin son derece doğal olduğunu ifade etti.

Prof. Özcan, benzer bir uygulamanın eski YÖK Başkanları Prof. Kemal Gürüz ve Prof. Erdoğan Teziç zamanında da yapıldığını hatırlattı. Ermeni ve Yahudi öğrencilere ve personele dini bayram izni verilmesinin son derece gerekli ve anlamlı bir uygulama olduğunu belirten Prof. Yusuf Ziya Özcan, bunun çağdaş bir davranış olduğunu da kaydetti. Herhangi bir talep gelmeden kendi kendilerine Rum cemaatine mensup öğrencilere ve parsonele izin vermelerinin doğru bir tutum olmayacağını vurgulayan Prof. Özcan, "Rum öğrencilerimizin ve personelimizin dışlanması veya bu tür kararların dışında tutulması söz konusu olamaz. Rum cemaati adına herhangi bir başvuru yapıldığında, benzer bir genelgeyi Rum öğrencilerimiz ve personelimiz için de göndeririz" dedi.

CUMA TATİL OLMAZ
Prof. Yusuf Ziya Özcan, bazı öğrencilerin, "Biz de Müslümanız, cuma bizim için mübarek bir gündür. Dolayısıyla, cuma günlerinin tatil olmasını istiyoruz" diye başvurmaları halinde bir şey yapmalarının söz konusu olmadığını da söyledi. Prof. Özcan, "Cuma günü için özel bir şey yapmaya gerek yok. Cuma için talep gelse de tatil olmaz. İsteyen öğrenciler gidip cuma namazını kılıyor zaten. Dolayısıyla, cuma için özel bir talep olacağını zannetmiyorum" dedi.

YÖK Başkanı Prof. Özcan, Hürriyet Başyazarı Oktay Ekşi’nin dünkü yazısında yer alan, "Önümüzdeki 21 Mart günü bulundukları fakültenin dekanlığına dilekçe verip, ’Ben Kürt kökenli bir Türk vatandaşıyım. 21 Mart günü kutlanacak Nevruz’da izinli sayılmamı talep ediyorum’ diyen öğretim üyelerine veya öğrencilere ’izinlisiniz’ denecek mi" sorusunu ise cevaplamak istemedi. (Hürriyet)


ensonhaber