Uzan Başbakan'a hakaret cezası ödeyecek


Cem Uzan, Başbakan'a hakaret ettiği için 10 bin YTL tazminat ödemeye mahkum edildi.Bursa'da 5 yıl önce partisince düzenlenen mitingde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla, Erdoğan'ın şikayetiyle hakkında tazminat davası açılan Genç Parti (GP) Genel Başkanı Cem Uzan, 10 bin YTL tazminat ödemeye mahkum edildi.

Başbakan Erdoğan'ın avukatları aracılığıyla Cem Uzan hakkında Bursa 5. Asliye Hukuk Mahkemesinde açtığı 100 bin YTL'lik tazminat davası sonuçlandı.

Mahkeme, tarafların katılmadığı davanın son duruşmasında, Uzan'ın 10 bin YTL tazminat ödemesini kararlaştırdı.

DAVA SÜRECİ
Partisinin 2003 yılında Bursa'da düzenlediği mitingde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği öne sürülen Cem Uzan, Bursa 3. Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanmaya başlamıştı. Başbakan Erdoğan'ın avukatları aracılığıyla şikayette bulunması üzerine de Uzan hakkında Bursa 5. Asliye Hukuk Mahkemesinde tazminat davası açılmıştı.

Bursa 3. Asliye Ceza Mahkemesince önce 8 ay hapis, 693.5 YTL para cezasına çarptırılan Uzan, kararın Yargıtayca bozulmasının ardından aynı mahkemede yeniden yargılanmıştı. Davanın Eylül ayındaki son duruşmasında 6 ay hapis ve 15 YTL para cezasına çarptırılan sanığın hapis cezası, ''Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na karşı, sıfat ve hizmetlerinden dolayı işlediği kanaatiyle'' 8 aya, para cezası da 688 YTL'ye yükseltilmişti.

Mahkeme heyeti, ''Sanığın geçmişteki hali, kasıtlı bir suçtan mahkum edilmemiş olması ve kişilik özellikleri göz önüne alınarak'' Türk Ceza Kanunu'nun ''Denetimli Serbestlik Tedbiri'' hükümleri uyarınca Uzan'ın 5 yıl denetime tabi tutulmasını ve sanığın bu sürede bir yıl boyunca rehber eşliğinde ''öfke kontrol sistemi'' programına katılmasını kararlaştırmış, ayrıca Uzan'a 5 yayın okuma cezası vermişti.

Bursa 5. Asliye Hukuk Mahkemesi ise tazminat davasının sonuçlanması için Bursa 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nin vereceği kararı beklemişti. (AA)

ensonhaber