TBMM İnsan Haklarını Komisyonu: "Engin Çeber cezaevi görevlileri tarafından dövüldü."TBMM İnsan Haklarını İnceleme Alt Komisyonu'nun, Engin Çeber'in cezaevinde ölümü ile ilgili hazırladığı raporda, "Yapılan incelemeler, kamera görüntüleri ve tanık beyanlarına göre, Engin Çeber'in cezaevi görevlileri tarafından dövüldüğü kanaatine varılmıştır" denildi. Komisyon Başkanı Zafer Üskül ise, "Alt komisyonun, işkence yapıldığını kanıtlayabilme olanağı yok" dedi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde, Metris Ceza İnfaz Kurumu'nda işkence edilerek öldüğü iddia edilen Engin Çeber olayını araştırmak, Bakırköy Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda da incelemelerde bulunmak üzere kurulan alt komisyon, raporunu tamamlayarak üst komisyona sundu.

Rapor, komisyonda oy çokluğuyla kabul edildi.

Raporda, olayın ardından başlatılan soruşturma kapsamında 19 kişinin görevden uzaklaştırıldığı, 6 infaz koruma memurunun tutuklandığı belirtilerek, "TBMM başta olmak üzere Hükümetin, siyasi partilerin ve halkımızın bu tür olayların yaşanmaması için tek ses olması ve olayın üzerine kararlılıkla gidilmesi, bu olayların bir daha yaşanmayacağı inancını artırmaktadır" denildi.

Raporun sonuç bölümünde ise Engin Çeber'in cezaevine teslim edilmesi esnasında, bir odada uzun süre tutulması ve odaya bir jandarma görevlisinin sopayla girmesi görüntüsünün komisyonunun dikkatini çektiği ifade edildi.

RAPORDAN...

"Komisyonumuzda, Engin Çeber'in cezaevine teslim edilmeden önce kötü muamelelere maruz kaldığı izlenimi doğmuştur. Bu noktadaki en önemli görüntü kameralara da yansıyan, Çeber'in cezaevine girişi sırasında kafasında bulunan şişliktir. Bu şişliğin oluşumu ve bu şişliğe neyin ve kimlerin sebep olduğu ayrıntılı olarak araştırılması gereken bir konu olarak komisyonumuzun dikkatini çekmiştir.

Engin Çeber'in cezaevine teslimi esnasında başındaki şişlik ve görgü tanıklarının iddia ettikleri morluklara rağmen, konu hakkında hastaneye sevk ya da tedbir benzeri işlemleri yapmayan cezaevi yönetiminin tutumları, soru işaretlerine sebep olmuştur. Bu durum, kolluk birimleri ile cezaevi yönetim ve görevlileri arasında etkileşimli bir işlemin olduğu kanaatine sebep olmaktadır.

Gerek yapılan incelemeler, gerekse kamera görüntüleri ve tanık beyanlarından hareketle, Engin Çeber'in cezaevi görevlileri tarafından dövüldüğü kanaatine varılmıştır. Hangi sebeple olursa olsun, kamu görevlilerinin suç işlemiş olan kişilere hukuk dışı ceza verme yoluna gitmeleri düşünülemez ve mazur görülemez."

"Bakanın özrü olumlu bir davranış"

Komisyon raporunda, İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin güvenlik birimleri, Adalet Bakanlığı müfettişlerinin ise cezaevi aşamasındaki sürece ilişkin yaptıkları çalışmalar ve Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in, Çeber'in ailesinden "özür" dilemesi, olumlu davranışlar olarak değerlendirildi.

Kolluk birimleri ve cezaevi görevlilerinin, tutuklu ve hükümlüler ile yakınları ve avukatlarına karşı tutumlarının eğitim durumuyla orantılı bir seyir izlediği vurgulanan raporda, bu sebeple, AB'ye uyum sürecindeki gelişmeler ve Türkiye'nin altına imza attığı uluslararası anlaşmalar hususunda, insan haklarını ön planda tutan bir görüş açısı ile eğitim verilmesinin önemine işaret edildi.

Raporda, Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunun iyi yönetilen ve tamamen tutuklu ve hükümlülerin ıslahına odaklanmış başarılı bir cezaevi olduğu cezaevinin fiziki koşullarının iyi olduğu ve suçluların da insanca yaşama şartlarına sahip oldukları kaydedildi.

"Askeri düzende sayım"

Raporda, cezaevlerindeki sayım şeklinin, kurum yönetiminin inisiyatifine bırakıldığı belirtilerek, "Kişilerin askeri bir düzene sokularak yapılan sayım işlemi, insanlık onurunu kırıcı bir durum olarak gözlenmektedir. Bu durumun, güvenlik gerekçesiyle dahi olsa uygulanması, düşünülemez" denildi.

Engin Çeber olayında da görüldüğü gibi, bu tür olaylarda, kurumların kendi mensuplarını sahiplendikleri bildirilen raporda, bu durumun, kurumların genel görünümüne zarar verdiği ifade edildi.

Raporda, "Kurumların kendi mensuplarını sahiplenmek yerine, hukukun üstünlüğünü sahiplenme noktasında alacakları tavır, hem saygınlık ve güvenilirliğin artması hem de arzu edilmeyen görüntülerin oluşmaması açısından önem arz etmektedir" görüşüne yer verildi.

Üskül: "İşkenceyi kanıtlayamayız"

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül rapora ilişkin, TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Üskül, oluşturdukları alt komisyonun, "Engin Çeber'in, hapishaneye teslim edildiği andan itibaren, hem Jandarma'da hem de infaz koruma memurlarınca kötü muameleye uğradığı" kanaatine ulaştığını belirterek, "Alt komisyonun, işkence yapıldığını kanıtlayabilme olanağı yok" dedi.

Alt komisyonun, "Engin Çeber'in, hapishaneye teslim edildiği andan itibaren, hem Jandarma'da hem de infaz koruma memurlarınca kötü muameleye uğradığı" kanaatine ulaştığını belirten Üskül, bu raporu ilgililere göndereceklerini söyledi.

Sürecin devam ettiğini, savcılığın soruşturma açtığını, bazı görevlilerin tutuklu olduğunu anımsatan Üskül, "Yargı organının, gerektiği gibi, sorunları, konuları araştırarak bir karar vermesini bekliyoruz" dedi.

Üskül, "Meclisin, bir anlamda işkenceyi kabul ettiğini mi anlamamız lazım?" diyen gazeteciye, "Kötü muamele. İşkence yapıldığını kanıtlayabilme olanağımız bizim, alt komisyonun yok. Alt komisyon, görüntüleri inceledi, ifadeler aldı, ilgili kişileri dinledi. Bir kanaate ulaştı, buna ulaşılması elbette önemlidir. Bundan sonrası artık yargı organına kalıyor" karşılığını verdi.HABERCEM