AKP'li Bülent Arınç, Sivas Katliamı sırasında belediye başkanı olan Karamollaoğlu ile Endülüs'te buluşacak. AKP'nin ağabeyi Bülent Arınç, Sivas Katliamı sırasında bu ilin belediye başkanı olan ve katliam sırasında yeterli güvenlik önelemi almak yerine halka yaptığı konuşmalarla olaya seyirci kaldığı yönünde eleştirilen 'dostu'Temel Karamollaoğlu ile bayramda Endülüs'te buluşacak

Aralarında AKP'nin ağabeyi Bülent Arınç, Saadet Partisi eski Genel Başkanı Recai Kutan ve Sivas katliamı sırasında Belediye Başkanı olan Temel Karamollaoğlu’nun da olduğu Milli Görüş’ün önde gelen isimleri, bayramda Endülüs’te buluşacak.

Hürriyet’in AKP Konya milletvekili Mustafa Kabakçı’nın elinde görüntülediği notlara göre, Milli Görüş’ün önde gelen isimleri, bayram tatili için dört günlük gezi programı hazırladı.

ARINÇ EŞİYLE

Özel bir tur şirketinin hazırlandığı gezi, "Endülüs Kültür Seyahati" adını taşıyor. TBMM eski Başkanı ve Manisa AKP Milletvekili Bülent Arınç, geziye eşi Münevver Arınç ve küçük oğlu Mücahit Arınç ile katılıyor. Gezide, Necmettin Erbakan’a siyasi yasak getirilmesinin ardından Fazilet ve Saadet Partilerinin Genel Başkanlığını yürüten Recai Kutan da eşi Mebrure Kutan’la birlikte olacak.

Sivas’ta 37 aydının yakıldığı Sivas Katliamı sırasında ilin belediye başkanı olan ve katliam yaşandığı sırada yeterli güvenlik önlemi almayıp sadece halka seslenen ve söyledikleri ile bir nevi "cihad çağrısı" yaptığı yönünde eleştirilen eski milletvekili Temel Karamollaoğlu da geziye eşiyle katılıyor. Karamollaoğlu daha sonra hakkındaki bir çok eleştiri ve itiraza rağmen Sivas katliamı davasında yargılanmadığı gibi belediye başkanlığı görevinden de alınmamıştı.

Milli Görüş'ün önemli isimlerinden olan ve şu an AKP'de bulunan birçok isim gibi, Temel Karamollaoğlu ile 'bayram namazı seyahati'ne giden "dostu" Bülent Arınç da Sivas katliamını kınamamış, bu katliamı 'Sivas'a giden aydınların kabahati' olarak yorumlamıştı. Ayrıca Sivas Katliamı'nı gerçekleştiren güruhun belediye hoparlörlerinden yapılan anaonsla Oetelin önüne toplandığı da katliam sonrası çıkan yayınlarda sabitleşmiş ancak yine de Belediye Başkanı hakkında hiç bir işlem yapılmamıştı.

Temel Karamollaoğlu, Sivas Katliamı'ndan bir kaç yıl sonra Almanya'da katıldığı bir Milli Görüş toplantısında da Sivas katliamı'nı yapanları savunmuş, konuşmasının görüntüleri basında yayımlanmıştı.

Aradan geçen 15 yıl boyunca kamuoyundan gelen 'Madımak Müze yapılsın' talepleri halen iktidar partisi tarafından görmezden gelinirken, Sivas Katliamı'nın yıldönümlerinde de AKP'li milletveillerinden hiçbir mesaj yayımlanmaması dikkat çekmişti.

ARINÇ DOSTLARIYLA GEZİDE

Bu üç ismin dışında eski SP’li ile AKP’li vekiller de geziye katılıyor. Bunlar arasında Mehmet Sılay, İsmail İlhan Sungur, Mustafa Kabakçı bulunuyor. Siyasetçilerin yanı sıra Milli Görüş’e yakınlığı ile bilinen işadamları Faik Güngör, Zeki Poyraz da geziye eşleri ile katılanlar arasında. Güngör, Arınç’ın başkanlığı zamanında TBMM üstün hizmet madalyası almıştı.

EKONOMİK KRİZE TAKILMAYAN 'BAYRAM NAMAZI'

Tur şirketinin katılımcılara gönderdiği programa göre, Türkiye'nin ekonomik krizle boğuştuğu günlerde 'bayram namazı' kılmak için Endülüs'ü seçen Bülent Arınç ve eski milletvekilleri yarın saat 15.30’da İstanbul’dan charter uçak ile İspanya’ya hareketle başlıyor. Katılımcılar, ilk günü dinlenerek geçirdikten sonra cumartesi günü Kurtuba’ya hareket ediyorlar.

Burada, Meskito Katetrali gezildikten sonra Müslüman ve Yahudi Mahalleleri ziyaret edilecek. Katılımcılar, öğle namazını İbn-i Rüşt Medresesi’nde kılacaklar. Pazar günü sabah kahvaltısından sonra Granada’ya geçecek olan katılımcılar, El Hamra Sarayı ve Cennet Bahçesi’ni gezdikten sonra Abdülkadir El Muratıb’ın yaptırdığı Takva Mescidi’nde öğle namazını kılacaklar.

BAYRAM MALAGA'DA

Geziye katılanlar bayramın birinci gününde ise Malaga’da olacaklar ve bayram namazını Malaga Yeni Cami’nde kılacaklar. Namazın ardından Endülüs Müslümanları ile otelde kahvaltı yapacak olan katılımcılar, daha sonra Sevilla’ya geçecekler. Son gün ise Alkazar gezildikten sonra akşam saatinde Türkiye’ye hareket edilecek.

KİŞİ BAŞI 600 EURO

Geziyi organize eden eski Fazilet Partisi milletvekili Mehmet Sılay, geziyi "Gönül birlikteliği içerisinde tarihe yolculuk" olarak değerlendirdi. Gezilerinin siyasi bir anlamı olmadığını vurgulayan Sılay, "Siyasi sohbet bile etmiyoruz" dedi. Daha önce benzer bir geziyi Şam’a düzenlediğini ifade eden Sılay, Endülüs’ün ardından da Fas’a gitmeyi planladıklarını söyledi. Geziye 54 kişinin katılacağını belirten Sılay, maliyetinin kişi başı 600 Euro olduğunu ve herkesin kendisinin ödediğini de sözlerine ekledi.


HABERCEM