İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Cem TV’de yayınlanan Gülgûn Feyman’ın sunduğu İşin Aslı programına konuk oldu.İŞTE KOCAOĞLU’UNUN AÇIKLAMALARINDAN SATIRBAŞLARI

-Her parti seçime inanarak ve umutla girer. Her parti kendinin iktidar olması ister, onun için kurulur zaten. Ülkemizde belediye başkanlıkları çok önemli koltuklar, çok önemli görevler. Birebir görüyorsunuz belediye başkanlığı çok farklı bir iş. Her zaman kentin her yerine ve insanların hepsiyle buluşmanız, temas etmeniz, karşılıklı konuşmanız gibi bir göreviniz de var yaptığınız işlerin dışında. İzmir’de biz biliyorsunuz rahmetli başkan vefat ettikten sonra göreve geldik, bir misyon üstlendik. Partimin de iktidarını sürdürmek ana hedefimdi.

- Şu anda hem hemşerilerimizden gördüğümüz teveccüh, hem yaptığımız projelerin oturması, hem bizim duruşumuzun, belediyecilik anlayışımızın, insan odaklı duruşumuzun, yaşam felsefemizin kentte oturduğunu ve kentliden çok büyük teveccüh gördüğümüzü değerlendirip bu yarışta var olduğumuzu söyledik. Tabi biliyorsunuz bu işler genel başkanların uhdesinde. Bizim Genel Başkanımız Deniz Baykal değerlendirecek, 21 Aralık’ta kurultayımız var o kurultaydan sonra adaylıklar netleşecek.

-Belediye kamu yararına kamu kaynaklarını kullanan bir kurumdur. Bunu nasıl kullandığımız konusunda İzmir’in tamamında hangi siyasi partiden hangi görüşten olursa olsun bizim bu işi hakkıyla ve doğru, adil yaptığımıza dair, kaynakları doğru kullandığımıza dair genel bir inanç var. Görev verilirse bunu yapacağız, seçim sürecinden de başarılı çıkacağımıza inanıyoruz. Yapılan kamuoyu yoklamaları yüzde 50’nin çok üzerinde bir destek aldığımız gösteriyor.

-Hedef olarak önümüze yerelde İzmir kentinin kalkınmasını koyuyoruz. Bütün projelerimizi buna göre yaptık, birçoğunun açılışı yaptık, bir kısmı devam ediyor. Aksayan projelerimiz de var bu arada Türkiye gibi bir ülkede.

-CEMEVLERİNİ ÜLKEMİZİN GELECEĞİ İÇİN YAPIYORUZ

- Biz 27 Aralık’ta doğal yaşam parkını ve Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’ni açacağız. Ayrıca cumartesi günü Çiğli Cemevi’nin temel atma töreni var, bayramdan sonra da Bornova Cemevi’nin açılışı olacak. Ben cemevleri konusuna şöyle bakıyorum. Şimdi biz Anadolu insanıyız. Şimdi Anadolu çok kültürlü bir coğrafya, insanlık tarihi kadar da eskiye dayanıyor. Burada yaşayan irili ufaklı 33 medeniyet yaşamış, her medeniyetin izlerini taşıyoruz ve bu Anadolu insanın yaratan, ona özellik veren bir kültürümüz, inancımız var. Bunları tek düze ve kalıptan çıkmış bir insan tipine dönüştürdüğümüz zaman biz biz olmaktan çıkıyoruz, bunun sonu yok sorgulamak için, özelliklerimiz kayboluyor, diğer milletlerden, diğer coğrafyalardan farkımızı kaybediyoruz. Onun için bu, eğer Aleviliği, Alevi toplumunu alacaksak Aleviler asırlardan beri köyünde, kasabasında bütün dini inançlarını, cemini, örfünü, adetini her türlü yaşam biçimini özgürce, kendi mekanlarında, köy meydanında, köy odasında uygulaya gelmiş, yaşatmış ama ekonomik koşullar kırsaldan kente getirmiş, iki odalı, üç odalı evlere koymuş insanları. Biz bunlar yaşanmıyor diye gelecek kuşaklara bu zenginliklerimizi aktarmayacak mıyız? Aktarmazsak yok olacak, yok olduğu zaman biz de yok oluyoruz. O halde biz Büyükşehir belediyeleri, yerel yönetimler olarak, bu inanç, bu Anadolu felsefesinin, bu topluluğun gelenek ve göreneklerini yeni nesillere, çocuklarına, gelecek kuşaklara aktarması gerekir. Aktarması için mekana ihtiyacı var, mekan da cemevi, bu olanağı sağlamak zorundayız. Bunu oy kaygısıyla yapılan bir şey ya da siyasi rüşvet olarak değerlendirmiyorum. Biz ülkemizin geleceği açısından bakıyoruz.

-ALEVİLERİN SAYISI 7 MİLYONUN 3 KATIDIR

- 7 milyon, 17 milyon, 27 milyon, 1 milyon önemli değil. Burada insan var. Alevi toplumunun sayısını 3 aşağı 5 yukarı herkes biliyor. Bunu 7 milyona indirgemek de doğru değil, 7 milyon ya da 1 milyon gibi o pencereden de bakmak doğru değil. Sayı çok daha az olabilir ama benim bildiğim kadarıyla sayı en az 3 mislidir. 7 çarpı 3’tür, benim bilebildiğim kadarıyla, yanlış da bilebilirim tabi, onu hocam (İzzettin Doğan) çok daha iyi bilir.

- Ben bütün işimi, görevimi yasal yapıyorum. İşin birinci şartı cemevlerinin ibadethane sayılması gerekiyor. Nasıl Sünni vatandaşlarımız bu yasal olanaklardan faydalanıyorsa, Alevi vatandaşlarımız da faydalanmalı. Öncelikle bu hakkaniyetsizliğin ortadan kaldırılması gerekir. Bir belediye camiye nasıl bakıyorsa cemevine de öyle bakarsa bu işler tıkır tıkır yürüyecektir.

-Biz kaldırımlardan, ulaşıma, ulaşım çok önemli. Forklift otobüsler var, engelli vatandaşlarımıza belirli saatlerde, belirli güzergahlarda dolaştırıyorduk. Biz şimdi yeni aldığımız 200 tane körüklü otobüsümüzü, 200 tane solo otobüsümüzü alçak tabanlı aldık. Bu otobüslerimiz hem sağa doğru yatıyor, hem de onların bir kapağı var, kaldırımla bir zemin oluşturuyor, engelli vatandaşlarımız rahatlıkla otobüse binebiliyor. Türkiye’de tekerlikli voleybol takımı rahmetli başkanımız döneminde başlayan ve şampiyonluğu olan bir ekip, Beşiktaş ve Galatasaray’a da örnek oldu, birçok sporcumuzu transfer ettiler. Akülü sandalye konusunda İzmir’de hemen hemen bütün engellilerimize ulaştık.
Haber: Habercem