Erdoğan 'açılım' peşindeyken İBB Başkanı Topbaş'ın Alevilere, Erdoğan kadar ılımlı bakmadığı ortaya çıktı.Başbakan Erdoğan'ın yerel seçimler öncesinde cemevlerinin resmiyete kavuşması için düğmeye basması kamuoyunda yeni Alevi açılımı olarak tariflenirken, İBB Başkanı Topbaş'ın Alevilere, Erdoğan kadar bile ılımlı bakmadığı ortaya çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) CHP'li Meclis üyesi Hüseyin Sağ ile İBB Başkanı Kadir Topbaş arasında başlayan cemevi tartışması, Topbaş'ın Aleviliğe bakışını gözler önüne serdi.

Darülaceze tesislerinde cami bulunmasına rağmen, aynı tesislerde cemevi kabul etmeyen Topbaş hakkında, Bağımsız Meclis üyesi Hüseyin Sağ İstanbul 6. İdare Mahkemesi'nde dava açmıştı.

Topbaş'ın mahkemeye sunduğu savunmanın, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yerel seçimler öncesinde Alevilerin yükselen sesine hitaben başlattığı söylenen yeni Alevi açılımıyla çelişmesi de dikkaat çekti.

KADİR TOPBAŞ'IN ALEVİ KRİTERLERİ

İçinde cami, kilise ve sinagog bulunan Darülaceze tesislerinde yaşayan Aleviler için cemevi yapılmasını isteyen Meclis Başkanı Hüseyin Sağ ve İBB Başkanı Kadir Topbaş davalık oldu. İstanbul 6. İdare Mahkemesi'nde Hüseyin Sağ'ın Topbaş aleyhine açtığı davada, Topbaş'ın mahkemeye sunduğu savunma, AKP'nin 'yeni Alevi açılımı'nın daha başlamadan kendi içinde nasıl çeliştiğine ışık tuttu.

Topbaş savunmasında, davacı Hüseyin Sağ'ın konuyla ilgili dava açma ehliyeti bulunmadığını, çünkü durumun mağduru olmadığını ve Aleviler adına konuşma yetkisi olmadığını iddia etti.

Hüseyin Sağ ise etnik, dini ayrımlardan oluşan mağduriyetlerin giderilmes için dava açma hakkının her demokraside yer aldığı söylediği savunmasında, kendisinin dava açma yetkisi olduğununun altını çizdi. Kadir Topbaş, cemevlerinin öncelikle yasada yapılan bir değişikle yasal dayanağa oturtulması gerektiği ve bunu yapacak mercinin İBB olmadığını söylerken, Hüseyin Sağ, birçok semtte cemevi açıldığını ve tıpkı cami ve kiliselere tanınan ücretsiz su kullanım hakkı gibi hakların da tanındığını anımsattı.

Kadir Topbaş'ın İBB Başkanı olarak bütün dinlere aynı seviyede yakın durmadığını ve laiklik ilkesini çiğnediğini söyleyen Sağ'a karşılık, TopbaşAlevilerin kendi içinde tutarlı ve homojen bir inanca sahip olmadığını, kiminin kendisini Müslüman olarak kabul edip camiye giderken, kiminin ayrı bir dine sahip olduğunu savunduğunu iddia etti.

'TOPBAŞ LAİKLİK İLKESİNİ ÇİĞNİYOR'

Konuyla ilgili soruları yanıtlayan davacı Hüseyin Sağ ise şunları söyledi: "Cemevi talebi bizim anayasal hakkımız ve mahkeme de anayasayı temel alarak karar vereceğine göre karar lehimize olacak diye düşünüyorum. Ben bir meclis üyesi olarak şimdiye kadar önüme gelen her cami planını onayladım, yapılmasını istedim. Topbaş beni ayrımcılıkla suçluyor. Şimdi sinagog, kilise, cami ve şapelin bulunduğu Darülaceze'de cemevi istediğimde nasıl oluyor da ayrımcılık yapıyor muamelesi görüyorum anlamadım. Alevilere sıcak bir bakış var son zamanlarda ve ben de Topbaş'a bu önergeyi verdiğim zaman bu bakış sayesinde cemevi yapılır ve ordan da Ankara'daki yasa değişikliği için bir çıkış yolu olur, hatta yasa değişikliğine bile gerek kalmayabilir diye düşünmüştüm. Ama bana gelen cevap resmen Alevilere hakaretti. AKP Genel Başkanı Erdoğan başka bir şey söylüyor, aynı partili ve Türkiye'nin en büyük gelirine sahip şehir olan İstanbul'un belediye başkanı başka bir şey söylüyor. Bu AKP'nin Aleviler konusunda homojen ce samimi olmadığını gösteriyor. Demek ki bunların hiç bir söylemi doğru değil, sadece seçimlere yakın tarihlerde güya 'açılım' yaparak oy avlıyorlar.'
Haber: Birgün, Onurkan Avcı