İran güzeli gözaltında


Sahte kredi kartı çetesine yönelik operasyonda eski İran güzeli de gözaltına alındı.İstanbul'da düzenlenen bir operasyonda, yurt dışındaki banka müşterilerinin kredi kartlarının kopyasını yaparak, hesaplarını boşalttıkları ya da alışveriş yaptıkları öne sürülen 4'ü kadın 14 kişi yakalandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, çıkar amaçlı bir suç örgütünün, ''kredi kartlarının kötüye kullanılması'' ile ''sahtecilik'' olaylarına karıştığı anlaşıldı.

Bir süre izlenen suç örgütüne yönelik olarak 3 gün önce İstanbul'un Beyoğlu, Kadıköy, Kartal, Üsküdar, Pendik ve Şişli ilçeleri ile Manisa'da eş zamanlı operasyon yapıldı.

Operasyonda, aralarında 2005 yılında Marmaris'te düzenlenen bir güzellik yarışmasına İran'ı temsilen katılan İran asıllı Türk vatandaşı Elnaz P. ile suç örgütünün elebaşı konumunda bulunduğu bildirilen 2 çocuk annesi Deste B'nin de yer aldığı 4'ü kadın 14 kişi yakalandı.

Bu kişilerle birlikte sahte kredi kartı basımında kullanılan çeşitli makine, bilgisayar ve malzemenin yanı sıra yerli ve yabancı bankalar adına düzenlenen 17 banka kartı, 41 kredi kartı, 19 cep telefonu, 25 sim kartı, 5 sahte sürücü belgesi, 7 sahte nüfus cüzdanı ve 6 sahte pasaport ele geçirildi.

Polis yetkilileri, suç örgütü üyelerinin yurt dışında faaliyet gösteren bankaların müşterilerine ait kredi kartları bilgilerini kopyalayarak sahte kredi kartı ve sahte kimlik hazırladığını belirtti.

Bu kredi kartı ve kimlikleri kullanan kişilerin, otomatik para çekme makinelerinden (ATM) mağdurların hesabındaki parayı çektikleri, ayrıca sahte kredi kartlarını kullanıp aldıkları eşyaları değerinin altında satarak yüklü miktarlarda haksız kazanç elde ettikleri öğrenildi.5 DİL BİLİYOR
Suç örgütü elebaşı Deste B'nin eşi Veysel B'nin de benzer suçlardan Antalya Cezaevi'nde tutuklu bulunduğu, gözaltındaki diğer kişilerden 7'sinin de aynı suçlardan emniyette kaydı olduğu belirtildi.

Ayrıca suçta kullanılan sahte kredi kartlarının yurt dışındaki bankaların müşterilerine ait olması dolayısıyla 5 dil bilen Elnaz P'nin, suç örgütü tarafından alışveriş yapılacak iş yerlerine götürüldüğü ve yabancı dilde konuşarak iş yeri görevlilerinin güvenini kazandığı kaydedildi.

Suç örgütü üyelerinin, bunun ardından sahte kredi kartları ile iş yerinden altın ve ziynet eşyası gibi değerli eşya satın alıp değerlerinin altında satarak kazanç sağladıkları anlaşıldı.

Polisteki işlemleri tamamlanan bu kişiler, daha sonra Üsküdar Adliyesi'ne sevk edildi.

ensonhaber