Güzelleşmeye gitti yandı


Lazerli epilasyon yaptırmak isterken, genital bölgesinde ikinci derece yanık oluştu.


Denizli'deki bir güzellik merkezinde, vücuduna lazerli epilasyon yaptırmak isteyen öğretmen, 12 seansta tamamlanması gereken uygulamanın 4. seansında, genital bölgesinde ikinci derece yanık oluşturduğunu öne sürerek suç duyurusunda bulundu.

Uygulamayı doktorun yapması gerekirken, güzellik uzmanlarının yaptığını ve işlemin çabuk bitmesi için genital bölgenin üzerinden 4 kez geçildiğini ve kasığında derin yanık oluştuğunu öne süren öğretmen, Denizli Devlet Hastanesindeki tedavisinin ardından sağlığına kavuştu.

Mağdur öğretmen Ceren Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vücuduna lazerli epilasyon uygulanması için söz konusu güzellik merkezine gittiğini ve merkezin, 12 seanslık bir uygulamanın ardından epilasyonun tamamlanacağını söylediğini bildirdi.

1,5 ay arayla yapılacak olan uygulamanın ilk 3 seansının başarılı geçtiğini, ancak dördüncü seansta anestezi uygulanarak yapılan işlemin ardından eve döndüğünü belirten Çelik, anestezi etkisinin geçmesiyle işlemin yapıldığı bölgede şiddetli ağrılar oluştuğunu söyledi.

Bölgenin ceviz büyüklüğünde şiştiğini ve su topladığını gördükten sonra merkezi arayarak durumu aktardığını ifade eden Çelik, merkez yetkililerinin yanığa karşı etkili bir krem sürmesini ve sıkıntılarının geçeceğini söylediklerini belirtti.

Kremi sürmesine rağmen 5 gün boyunca şiddetli ağrılara maruz kaldığını ve yürümekte güçlük çektiğini söyleyen Çelik, acıya dayanamayıp Denizli Devlet Hastanesi Acil Servisine başvurduğunu kaydetti.

KONU ADLİ
Görevli doktorların kendisine, genital bölgesinde ikinci derece derin yanık meydana geldiğini söylediğini ve kendisine ''21 gün iş göremez'' raporu verdiğini dile getiren Çelik, ''doktor bana bu yanığın nasıl oluştuğunu sordu ve olayı anlattım. Doktor, bu durumun adli bir konu olduğunu söyleyerek, adli rapor tuttu. Ben de raporla karakola başvurarak ifade verdim ve şikayetçi oldum'' diye konuştu.

Polislerin ifadelerine başvurmak üzere karakola çağırdığı merkez yetkililerinin, kendisini tanımadıklarını ve kendisine işlem uygulamadıklarını iddia ettiğini kaydeden Çelik, ''elimizdeki merkeze ait kredi kartı çıktılarının da işlem karşılığı değil, merkezden alınan güzellik ürünlerinin bedeli olduğunu söylemişler'' dedi.


KÜÇÜK BİR SORUN DENİLDİ
Lazerli epilasyon için istenen 3 bin YTL'yi annesi ve kendisine ait kredi kartıyla peşin ödediğini belirten Ceren Çelik, merkez yetkililerinin evine gelerek bu konuyu fazla abarttığını, küçük bir sorun olduğunu ve adli rapor olsa bile bir sonuç elde edemeyeceğini söylediğini öne sürdü.

Bunun üzerine konuyla ilgili olarak avukatlara danıştığını ve gerekli evrakı tamamlayarak, Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduğunu söyleyen Çelik, şunları kaydetti:

''Bu işlemi yapanların doktor olması gerektiğini sonradan öğrendim. Ama bu işlemi bana uygulayanlar güzellik uzmanıydı. İş işten geçmişti. Ayrıca epilasyon işleminde anestezi uygulanmasının yanlış olduğunu öğrendim. Peşin ödeme yaptığım için param da güzellik merkezinde kaldı. Eğer üçüncü derece yanık olsaydı olsaydı, o zaman iz kalırdı ve organ da işlev kaybı olabilirdi. Zaten işe de gidemedim, 21 gün rapor aldım. Maddi ve manevi tazminat davası açtım. Bu tür veya başka sebeplerden dolayı güzellik merkezlerine gitmek isteyenlere, gidecekleri yeri çok iyi araştırmalarını tavsiye ediyorum.''


SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN GÖRÜŞÜ
AA muhabirinin sorularını yanıtlayan İl Sağlık Müdürü Erdoğan Taş, konuyla ilgili şikayetin Sağlık Müdürlüğüne yansıdığını söyledi.

Bu konuda Sağlık Müdürlüğünün hem idari, hem de adli işlem başlatıldığını belirten Taş, ''Sağlık Müdürlüğü olarak konuyu inceleyip, gereği kurumsal olarak yapılacaktır'' dedi. Taş, şöyle konuştu:

''Güzellik merkezleri medikal estetik hekim sertifikası olan hekimler tarafından açılıp işletilen bir kurumdur. Dolayısıyla son Danıştay kararından sonra güzellik merkezlerinin yapılanması tekrar gözden geçirilecek. Ama bizim vatandaşlardan ricamız; bu tür güzellik merkezlerine gittiklerinde mutlaka sertifikası olan hekimlerin veya ehil kişilerin orada bulunması gerektiğini incelemeleridir. Araştırıp buna göre gitmelerini tavsiye ediyoruz. Önümüzdeki süreçte de Danıştay kararına göre işlemlerin yapılıp yapılmadığını tekrar tekrar kurumsal anlamda denetleyeceğiz.''

Güzellik

ensonhaber