Liselilerden ÇIPLAK AYAKLI protesto


Okullarda kıyafet zorunluluğu ve yöneticilerin uyguladıkları davranışları protesto eden liselilerin eylemi, çıplak ayakla yaptıkları yürüyüşle sona erdi.İzmir'in Alsancak Semti'ndeki Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde toplanan yaklaşık yüz kişilik grup, slogan ve alkışlarla ayakkabılarını çıkardıktan sonra yürüyüşe geçti. Flama ve dövizlerle cadde boyunca yürüyen, ‘Çıplak ayaklar özgürlük için yürüyor’ sloganı atan grup adına açıklama yapan Özge Alban, tek tip bireyler haline getirildiklerini söyledi.
Susturulduklarını ve soru sormayı dahi unuttuklarını dile getiren Alban, “Bizlere ‘herşeyi kabul et’ dediler. Evde aile, okulda komutan misali öğretmen ve idare, sokakta ise polis bize ait olan beyni yönlendirmeye çalıştı. İlkokulda bitimizle tırnağımızla rencide etmek istercesine uğraştılar. Liseye başladık biri saçımızın jölesine taktı, diğeri makasla kapıda bekledi. Hep peşimizden koşan hocalar vardı, etek boyumuzu çekiştirmeye, küpemizi çıkarmaya çalışan. Etek boyu diz altı olmalı, saç sakal ordudaki askerden farksız kesilmeliydi. Oysa bizler ne askerdik ne de her yönüyle tutarsız olan bu düzeni kabul edecek liseliler” dedi.

Alban, “Bu uygulamalara karşı gelmek için basit bir çıplak ayak kampanyası başlattık. Tüm kentte faaliyetlerimizle sesimizi duyurduk ancak artık sonuna geldik. Biz bir kere fermanları yaktık, geri dönüş yok” dedi. Grup, basın açıklamasının ardından alkışlarla olaysız dağıldı. ( Hürriyet)

ensonhaber