Sokakta kurbana ceza

Kurban Bayramı'nda sokakta kurban kesmenin cezası 114 YTL.

Erzurum'da park, bahçe, cadde, sokak, bina önü meydan gibi halka açık yerlerde kurban kesenler hakkında 114 YTL para cezası uygulanacağı bildirildi.
Kesimin ehliyetsiz kişilerce yapılması halinde ise bu kişilere kestikleri hayvan başına bin 500 YTL para cezası verilecek.
Çevre ve Orman Müdürlüğü'nce yapılan açıklamada 2872 Sayılı Çevre Kanunu ve Bakanlıklar arası Kurban Hizmetleri Kurulu kararınca kurbanın fert, toplum ve çevre sağlığını olumsuz etkilemeden kesilmesi gerektiği belirtildi.
Açıklamada, "Bu çerçevede, kurban kesimi ve satışı, belediyeler tarafından belirlenen alanlarda yapılacaktır. Kurban atık ve artıkları, belediyelerce toplanacaktır.
Belediyenin gösterdiği yerlerin dışında kurban satışı yapmak ve kurban kesmek yasaktır. Park, bahçe, cadde, sokak ile bina önleri, meydan gibi halka açık yerlerde kurban kesimi yasaktır. Aksine hareket edenlere kanun gereği 114 YTL ceza kesilecektir. Kurum, kuruluş ve işletmelere de üç katı olan 342 YTL cezai işlem uygulanacaktır" denildi.

ACEMİ KASAPLARA BİN 500 YTL CEZA
5199 Sayılı Hayvan Koruma Kanunu gereğince, hayvanların dini kurallara uygun, hijyenik koşullarda, en az acı verecek şekilde kesilmesi gerektiği belirten açılmada şu ifadelere yer verildi:
"Kanundaki 'Hayvanların kesiminin ehliyetli kişilerce yapılması sağlanır' hükmüne uyulacaktır. Aksine hareket edenlere hayvan başına bin 500 YTL cezai işlem uygulanacaktır. Bununla birlikte Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 181 ve 182'inci maddeleri uyarınca Cumhuriyet Savcılarına suç duyurusunda bulunulacaktır."

ensonhaber