İzmir'de uyuşturucu vurgunu

5 ay önce tahliye olan F.Ö'nün yeniden kurduğu örgüt uyuşturucu suçundan yakalandı.

İzmir'de, uyuşturucu ticareti yapmak suçundan girdiği cezaevinden yaklaşık 5 ay önce tahliye olan F.Ö'nün elebaşılığını yaptığı ileri sürülen gruba yönelik düzenlenen operasyonda, 500 gram kokain ele geçirildi. F.Ö'nün de aralarında bulunduğu 6 kişi gözaltına alındı.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Narkotik Suçlar Büro Amirliği ekipleri, uyuşturucu ticareti suçundan cezaevine giren F.Ö. ve adamlarının, tahliye olduktan sonra yeniden aynı işi yaptıkları yönündeki bilgi üzerine takip başlattı.

KURYEYLE UYUŞTURUCU ALIŞVERİŞİ YAPTILAR
Yaklaşık 4 ay süren çalışma sonucunda, zanlıların kurye olarak kullandıkları kişileri İstanbul'da kiraladıkları evde barındırdıkları ve kokain temin ederek piyasaya sürmek amacıyla İzmir'e getirdikleri tespit edilince, operasyon başlatıldı.

İstanbul ve İzmir'de düzenlenen operasyonda, restoran işlettiği ve uyuşturucu ticareti organizasyonunu yürüttüğü ileri sürülen F.Ö. (28), kardeşi M.Ö. (20), organizasyonun farklı bölümlerinde yer aldıkları iddia edilen H.Y. (50), S.A. (40), K.G. (35) ve M.A. (25) gözaltına alındı.

Operasyonda 480 gramı toz, 20 gramı taş olmak üzere 500 gram kokain ele geçirildi.

Zanlıların kurye olarak özellikle ekonomik sıkıntı içindeki kişileri kullandıkları, İstanbul'dan temin ettikleri uyuşturucuyu İzmir'deki eğlence mekanlarında, bağımlılara pazarlamaya çalıştıkları kaydedildi.
F.Ö'nün de aralarında yer aldığı 6 kişi, sorgularının tamamlanmasının ardından İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi.

23 AY ÖNCE AYNI SUÇTAN CEZAEVİNE GİRDİ
İzmir'deki uyuşturucu ticaretinde önemli rol oynadığı iddia edilen F.Ö'nün elebaşılığını yaptığı gruba yönelik, Narkotik polisince Ocak 2007'de “Ayışığı” kod adıyla 2 ayrı operasyon düzenlenmişti.

Operasyonlarda F.Ö ile 4'ü kadın 17 kişi gözaltına alınmış, 450 gram kokain, 270 gram esrar, ruhsatsız Glock marka 3 tabanca, 1 otomatik tüfek, namlusu değiştirilerek mermi atar hale getirilmiş gaz tabancası, meşe olarak tabir edilen birer içimlik halde paketlenmiş 15 poşet esrar, 10 ecstacy hap, kokain satışında ve içiminde kullanılan porselen tabaklar, uyuşturucu ticaretinden elde edildiği öğrenilen 4 bin 915 YTL ve 170 avro ele geçirilmişti.

Operasyonun ardından tutuklanan F.Ö, “örgütlü olarak uyuşturucu ticareti yapmak” suçundan İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesinde 8 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmış, 18 ay cezaevinde kalmasının ardından “tutuksuz yargılanmasına” karar verilerek tahliye edilmişti.

Diğer yandan, İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesinin başkanı A.K'nin, Ekim 2008'de düzenlenen “rüşvet operasyonu”nda tutuklanmasının ardından, aynı mahkemede yargılanan F.Ö'nün de dosyalarının müfettişler tarafından incelemeye alındığı öğrenildi.

ensonhaber