CHP lideri Deniz Baykal'ın son dönemdeki çıkışları hayli ilginç. İlk önce çarşaf açılımı... Sonra bu çarşaf açılımına yönelik parti içindeki eleştirilere karşı "Tek parti dönemine mi dönelim" dedi. Baykal'ın çok önemsenmesi gereken kek parti dönemi eleştirisi parti içinde "reddi miras yapıyor" diye tepki de çekti. Peki gerçekten Baykal reddi miras mı yapıyor? Çarşaf açılımının CHP tarihinde daha önce örneği var mıydı? Türban ne zaman ortaya çıktı? Sosyal olarak çarşafla türban arasındaki fark?

CHP BUNU DAHA ÖNCE DE YAPTI AMA..
Türkiye'nin sayılı ve önemli kadın tarihçilerinden Ayşe Hür Sabah Gazetesi'nden Ayşe Hür'e röportaj verdi: "CHP, bugün olduğu gibi 1950 öncesinde de söylemlerini esnetti. 1947 bu açıdan bir dönüm noktasıdır. Hatta hacca gidenlere hükümet döviz bile verdi. Ama iktidarı Demokrat Parti'ye kaptırdı"..

Türkiye'nin 'örtünme' ile imtihanı nedir?
Tarih boyunca tüm toplumların örtünme ile imtihanı zorlu geçti. Mesele başın nasıl örtüleceğinde kilitlendi. Örtünme hem kutsallığı hem mahremiyeti, hem doğadan zarar görmemeyi hem derli toplu görünmeyi sağlamıştır. Yani çok işlevlidir. 'Namuslu açıklığın' tarihi ise çok yeni. Cumhuriyet modernleşmesinde kadının yeri konusunda hep ikircikli oldu. Kadınlardan beklenen, geleneksel rollerini Batılı tarzda yürütmeleriydi. Kadından çarşaf ve başörtüsü gibi giysi parçalarını geride bırakması istendi. Sonuçta kadını örtenler de açanlar da onun bedeni üzerinden kendi projelerini gerçekleştirmeye çalışıyor.
Kıyafet devrimi modernleşme gayretinin ürünü mü?
Modern öncesi dönemde de kadın kıyafeti üzerinden epey çatışma yaşanıyor. Ama modern dönemde bütün otoriteleri geri püskürten moda, eğlence, çalışma hayatının gerekleri gibi faktörlerle tanışıyoruz. Kadın kıyafetini feraceden mini eteğe kadar götüren süreç modernleşme ise, mini etekten tekrar türbana ve belki çarşafa dönüş, post modernlikle ilişkili. Ama her ikisinde de kadın artık evine sokulamayacak gibi görünüyor. Çünkü bir kere cin şişeden çıktı. Yani siyasal İslamcılar kadın üzerinden yürüttükleri savaştan pişman olabilir. İslam'a uygun tesettür giyimin bile modası, mağazaları, defileleri, ithal malları var artık.
* Çarşaf ne zaman siyasi hal aldı? 1970'lerde MSP'nin seçim başarılarına paralel olarak kentlerde modern talepleri olan örtülü kadınların sayısında artış yaşandı. İmam hatip lisesine gidebildikleri için ardından üniversitede okuma hakkı da kazandı. Halbuki daha önceki dönemlerde ortaokula başı örtülü alınmıyordu. Böylece eğitimli, meslek sahibi ve örtülü kadın tipolojisi ile tanıştık. Ardından da siyasal talepler daha yoğun şekilde dile getirilmeye başlandı.
TÜRBANI EKİM DEVRİMİ SONRASI RUSLAR GETİRDİ
* Türban ne zaman ortaya çıktı? 1880'lerde ferace demode, çarşaf modaydı. 1900'lerden itibaren ise çarşafın yerini yeldirme aldı. Baş giyiminde ise modernliğin simgesi türban oldu. Hindistan'da Müslümanların ve Sihlerin giysisi olan türban Avrupalılardan bize geçti. Balkan Savaşları sırasında Yunanistan'ın Selanik'i işgali sonrasında buradan İstanbul'a göç edenler oradaki yaşam tarzlarını da buraya taşıdı. Beyoğlu'nda barlar ve tavernalar açıldı, buralara kadınlar da gitmeye başladı. 1917 Ekim Devrimi'nden sonra İstanbul'a sığınan Rus kadınların bitlenmemek için kısacık kestirdikleri saçlarını saklamak için icat ettikleri şapkayla çarşaf arası başlık türban olarak anıldı ve moda oldu. Kadının kamusal alana çıkışı, giyimin de bu çıkışa eşlik etmesini gerektiriyordu.
* Nasıl? Çarşaf faytona binmeyi, çalışmayı zorlaştırınca yırtmaç yapıldı, yırtmaçlı çarşaf giderek başı da örten pelerine dönüştü, pelerin de zamanla başörtüsüne... Aynı şey 1960'lardaki göçle yaşandı. Köyden gelen kadınlar uyum için başörtülerini modernize etti. Türban yeniden moda olmaya başladı. Bu türban tipi daha çok 1900'lerde moda olan sıkmabaşa benziyor.
TÜRBAN VE ÇARŞAF ARASINDAKİ FARK
* Anadoluluk ve kentlilik bakımından türban ile çarşaf arasındaki fark ne? Kadın giyimi hep farklılık gösterdi. Ankara'da kadınlar mayo ile güzellik yarışmalarına katılırken, Trabzon'da veya Hatay'da hâlâ peştamal, çarşaf veya peçe ile geziyorlardı. Toroslar'ın tepesindeki Türkmen kadının veya Hakkâri'deki Kürt kadının zülüfleri işlemeli başlığından sarkarken, İstanbul'da İsmailağa tarikatındaki kadın siyah çarşafı ile geziyor.


ensonhaber