Ergenekon örgütünün ortaya çıkmasından sonra bağlantıları sorgulanan Özel Harp Dairesi, Kanaltürk'te Ankara Temsilcisi Sami Dadağlıoğlu'nun hazırlayıp sunduğu programda masaya yatırıldı.

Özel Harp Dairesi kurucularından emekli Albay İsmail Tansu, Genelkurmay Psikolojik Harp Dairesi eski Başkanı Emekli Kurmay Albay Oğuz Kalelioğlu ve Araştırmacı Yazar Necdet Pekmezci’nin stüdyo konuğu olduğu programa gazeteci Celal Kazdağlı da telefonla katıldı.

FAALİYETLERİ
Tansu, Seferberlik Tetkik Kurulu adıyla kurulan dairenin olası bir Sovyet işgaline karşı muharebe amacıyla ABD’nin desteğiyle kurulduğunu, ancak kurulun faaliyetlerinin ABD’den gizli yürütüldüğünü kaydetti. Kurulun üyelerinin tek amacının Türkiye'de birliği bozacak bir işgale karşı hazırlık olduğunu ifade eden Tansu, Ergenekon uzantısı iddialarını ise kesin bir dille yalanladı. Tansu, kontrgerilla iddialarının, darbe döneminde yaşanan faili meçhullerin faillerinin yakalanması ile birlikte asılsız çıktığını ifade etti.

ADAM BOĞMA UÇAK KARÇIRMA EĞİTİMİ
Pekmezci ise kuruluş sırasında yayımlanan talimnamede adam boğma, adam kesme, uçak kaçırma, şantaj gibi eğitimlerin verildiğine dikkat çekti. Kalelioğlu da Özel Harekat yapılanmasının kontrolden çıkması gibi bir iddianın doğru olmadığını belirterek bu tür propagandalarla toplumun kafasının karıştırılmak istenildiğini söyledi. Kendisinin de o dönemde Türk Mukavemet Teşkilatı'nın başında 1 ay süreyle 8 bin düşman askerine karşı 250 mücahitle Magosa'yı savunduklarını anlatan Kalelioğlu, TSK'nın Ergenekon örgütüne sahip çıktığı yönündeki iddiaların tamamen yıpratma amacı taşıdığını savundu.

(Bugün)