Bu çağda kurbana gerek yok


Bayram öncesi Bakan Günay'dan tartışma yaratacak sözler..Binlerce kişi bayram nedeniyle 'kurban kesmeye' hazırlanırken, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'dan ilginç bir açıklama geldi. Bayramlarda kurban kesmek yerine bağış yapmayı tercih ettiğini belirten Günay, "Artık bu çağda kurban kesip dağıtmak çok acil bir ihtiyaç olmaktan çıktı. Ben, onu karşılayan başka türlü yardımlar yapılabilir inancındayım" dedi.
BAĞIŞ YAPIYORUM
Günay, AA'ya yaptığı açıklamada, bayramlarda kurban kesmek yerine bağış yapmayı tercih ettiğini, bu bayram için de bağışlara şimdiden başladığını söyledi. Günay, "Artık bu çağda kurban kesip dağıtmak çok acil bir ihtiyaç olmaktan çıktı. Onu karşılayan başka türlü yardımlar yapılabilir inancındayım ben, herkesin inancı kendine tabii" dedi.
BAYRAMDA TATİLİ DESTEKLİYORUM
Bayramların artık daha çok tatile gitme zamanı olarak görülmeye başlandığını anlatan Günay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Turizm açısından, tatili destekliyorum tabii. Biz hükümet olarak da bayram tatillerinde otoyolları ücretsiz yaptık. Onu destekliyorum. Konaklama merkezlerimizin, tatil yerlerimizin canlılık ve doluluk yaşamasını destekliyorum. İnsanımızın hakikaten 8-9 günlük tatile gitmeye, dinlenmeye, Türkiye’nin doğasını ve tatil ortamını yaşamaya hakkı var. Tabii bir yandan da bu gelenek ölmesin diye düşünüyoruz. Ben kendi payıma daha çok bayramlaşmaya gitmeyi tercih ediyorum. Bizim yaşımızdaki insanların artık büyükleri de çok az kaldı ama büyüklerimizi görmek, ölmüşlerimizin mezarını ziyaret etmek gibi geleneklerimizi sürdürmeye çalışıyorum."

KURBAN İBADET MİDİR
AKP tabanını da oluşturan milli görüşçülere ve Diyanet kaynaklarına göre, kurban bir ibadet olarak Kur'an'dan temel alıyor. Sözkonusu kaynaklara göre, Saffat Suresinde Hz.İbrahim'in oğlu Hz.İsmail'in yerine bir kurbanın, Allah tarafından kendilerine fidye (kurban) olarak verildiğinin açıkça bildiriliyor (Ayet: 107). Kurbanın et ihtiyacı olarak kesilen hayvanlar değil, ibadet amaçlı birer uygulama olduğunun savunulduğu fetvalarda, kurban ibadeti ile ilgili şu ayetlere dikkat çekiliyor:
* "... Kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanlar üzerine belirli günlerde Allah'ın adını ansınlar. Işte bunlardan yiyin, sıkıntı içindeki fakiri de doyurun."(Hacc Süresi, 28)
* "Her ümmet için, Allah'ın kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanların üzerine O'nun adını anarak kurban kesmeyi meşru kıldık." (Hacc Suresi; 34)
* "Biz büyükbaş hayvanlari da sizin için Allah'ın (dininin) işaretlerinden (kurban) kıldık. Sizin için onlarda hayır vardır. Onlar ayakları üzerine sıralanmış halde dururken üzerlerine Allah'ın ismini anınız (ve kurban ediniz). Yanları yere yaslandığı zaman da onlardan yiyin, isteyen yoksulu da istemeyen yoksulu da doyurun. İşte biz, şükredesiniz diye o hayvanları sizin emrinize verdik." (Hacc Süresi, 36)
* Bu hayvanların ne etleri ve ne de kanları Allah'a ulaşacaktir: Allah'a ulaşacak olan ancak, sizin O'nun için yaptığınız, gösterişten uzak amel ve ibadettir." (Hacc Suresi; 37) (Radikal)


ensonhaber