Şehit oğlunun mezarını koklayarak buluyor


Adres bilmeyen anne 16 yıldır şehit oğlunun mezarını kokusundan buluyor.Bursa'da Kurban Bayramı'nda şehit oğlunun mezarını ziyaret eden bir anne, adres bilmemesine rağmen şehit oğlunun mezarını kokusundan bulduğunu söyleyerek herkesin yüreğini dağladı.

Bursalı şehit aileleri, bayram namazının ardından mezarlıklara akın etti. Kurban Bayramı'nı buruk kutlayan şehit yakınları, vatanı uğruna canlarını feda eden evlatlarının mezarlarını ziyaret ederek dua etti. Pınarbaşı Garnizon Şehitliği'nde yakınları tarafından taşları yıkanıp sulanan şehitlerin mezarlarının arife gecesinde Mehmetçik tarafından karanfillerle bezenmesi aileleri daha da duygulandırdı.

Oğlunun mezar taşını öpen gözü yaşlı şehit annesi Ayşe Kayış ise, Bursa'da hiçbir adres bilmemesine rağmen oğlunun mezarını kokusundan bulduğunu ifade ederek, herkesi duygulandırdı. 16 yıldır her cuma günü ve bayramlarda oğlunun mezarına geldiğini ifade eden Kayış, "Malatya'dan yıllar önce Bursa'nın Atıcılar Mahallesi'ne taşındık. Bursa'nın hiçbir yerine çıkmadım. Yol yordam, adres bilmem. Atıcılar Mahallesi'ndeki evimden çıkar çıkmaz, şehit oğlumun kokusunu ala ala buraya kadar geliyorum. Evladımın kokusu beni buraya atıyor. Ciğerlerim yanıyor. Vatan sağolsun. Şehitler ölmez" diyerek gözyaşı döktü.

Oğlu Astsubay Kıdemli Çavuş Yusuf Kayış'ın 16 yıl önce Diyarbakır'da çatışmada şehit edildiğini gözyaşları içinde anlatan Kayış, "Allah verdi, o aldı. Çok mutluyum ama bu hainler bizi perişan ediyor. Her cuma, her bayram oğlumun mezarına gelirim. Onu koklar koklar giderim" diye konuştu.

Kayış'ın torunlarından birinin su dökmesi, diğerinin de süpürgeyle mezar taşlarını yıkaması görenleri hüzne boğdu. Şehitlik girişinde nöbet tutan Işıklar Hava Harp Okulu'nda görevli komutanlar ise mezarlığa gelen şehit yakınlarının bayramlarını tebrik etti. (İHA)

ensonhaber