Cumhuriyet'ten BAYRAM BİLDİRİSİ


Eskiden hayvanın kanı toprağa süzülürdü şimdi her yer beton..Cumhuriyet Gazetesi'nin birinci sayfasında bugün bir nevi Kurban Bayramı bildirisi yayınlandı. Kurban Bayramı'ndan yola çıkarak, türban tartışmalarına, CHP'nin türban açılımına ve AKP'ye eleştirilerde bulunulan yazıda şu cümleler dikkat çekiciydi:

ESKİDEN HAYVANIN KANI TOPRAĞA SÜZÜLÜRDÜ ŞİMDİ HER YER BETON
'Nüfusun seyrek olduğu eski çağlarda, kurban kesilmesi, daha kolay ve doğaldı; hayvanın kanı çöl kumlarına ya da bahçe toprağına süzülüyordu; bugün betonarme gökdelenlerin ve apartmanların yoğun yaşamına şartlanmış ve sıkışmış milyonlar için aynı şey söylenemez.
Zamanla bu iş daha uygar ve düzenli koşullara bağlanacak, töre kurallarıyla hayatın değişen gerçekleri arasında uyum bulunacaktır.
Bu, yalnız kurban kesimine özgü bir yaklaşım değildir. Aynı gözlemi kadınların tesettürü konusunda da izlemek kolaydır. İslamcı siyasetin yükselmesiyle çarşaf, başörtüsü, vb. toplumda yaygınlaşsa da tartışmalar büyümektedir.
Demokrasi insan haklarına dayanır, insan haklarının içeriği kadın-erkek eşitliğiyle özdeştir; bugünkü tartışmalar yarın doğal mecrasına girecek, tesettürü öngören siyaset dışlanacaktır.'

İSTİKRAR İHTİMALİ YOK DENECEK KADAR AZ
Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan yazıda türban tartışmalarının ılımlı İslam ideolojisiyle benimsendiği ve CHP'nin bile bu tartışmalarla sarsıldığı belirtilirken, şu satırlara yer verildi: 'Dincilik şaibesini taşıyan iktidar partisi var gücüyle önümüzdeki yerel seçimlerde oylarını arttırmak için çabalıyor; bu yolda dünyayı kuşatan ve ülkemizi de saran ekonomik krizi görmezlikten gelmek, alınması gereken önlemleri ertelemek siyasetini benimsemekten kaçınmıyor. Yoksul halk kitlelerini “sadaka stratejisi” denilen yöntemlerle elinde tutmak için ne gerekirse yapıyor. Ancak iktidar partisinin, daha açık deyişle hükümetin dikkate almadığı bir gerçek var.

Dinci siyaset, ılımlı İslam, sadaka stratejisi, iç politikada etkisi büyük dış güçlere sığınmak, ekonomik krizin Türkiye’ye teğet geçtiğini söyleyerek radikal ekonomik önlemleri üç buçuk ay sonra yapılacak seçime dek askıda tutmak gibi ilk bakışta geçerli görünen bir yaklaşım sandıkta sonuç verse ve iktidar partisinin oyları yükselse de, Türkiye’nin istikrara kavuşması, toplumun durulması, yurttaşların sakinleşmesi olanağı yok gibidir.'

AKP'YE ÇAĞRI
22 Temmuz seçimlerinden sonra AKP'nin oylarının yükselmesinin istikrarsızlığa neden olduğunun belirtildiği yazıda önümüzdeki yerel seçimlerede bu tırmanışın demokrasiyle bağdaşamayacağının altı çizildi. Ve AKP'ye laik Cumhuriyet esaslarında bulunması ve demokratik hukuk temelinde diğer siyasi partilerle diyalog kurması çağrısında bulunuldu


ensonhaber