Bu Kurban Bayramı'nda da tanıdık olaylar yaşıyoruz. Kaçan hayvanlar... Acemi kasaplar... Hayvanlara eziyet... Yurt genelinde yaklaşık 1700 acemi kasap kendilerini yaralayarak, hastanelik oldu.İstanbul
İstanbul'da bayramın ilk günü kurban kesimi sırasında yaralanan 590 kişi hastanelere başvurdu. Kentte kurban kesimi sırasında çok sayıda kişi bıçak ve satır gibi kesici aletlerle, bazıları da hayvan darbesiyle yaralandı.

Yaralılardan 115'i Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurdu. Bu kişilerden 90'ının kesici alet, 25'inin de hayvan darbesi sonucu yaralandığı belirtildi.

Kentin Anadolu yakasında da Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 18 yaralı tedavi gördü. Bu kişilerden birinin sağlık durumunun ciddi olduğu belirtildi.

Kırıkkale
Kırıkkale'de kurban kesimi sırasında el ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan toplam 138 kişi, Devlet, Yüksek İhtisas ve Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanelerine gitti. Yaralılardan 137'si, tedavilerinin ardından taburcu edildi.

Bursa
Bursa'da yaralanan 19 kişi Bursa Devlet Hastanesi, 30 kişi Yüksek İhtisas Hastanesi, 60 kişi Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi, 45 kişi Çekirge Devlet Hastanesi, 10 kişi de Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin acil servisine başvurdu.

Eskişehir
Eskişehir Devlet Hastanesi'ne 45, Yunusemre Devlet Hastanesi'ne 37 ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 18 kişi, tedavileri yapıldıktan sonra taburcu edildi. Bu kişilerin büyük bölümünün, ilk kez hayvan kesmeye kalkıştığını söyledikleri öğrenildi.

Samsun
Samsun Devlet, Samsun Gazi Devlet ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hastanesi'ne başvuran yaklaşık 110 kişinin tedavisi yapıldı. Bu kişilerden birçoğu, taburcu edildi.

Erzurum
Erzurum'da, 60 kişi Palandöken Devlet Hastanesi'ne, 20 kişi Bölge Eğitim Araştırma Hastanesine, 17 kişi de Aziziye Araştırma Hastanesi'ne müracaat etti. Yaralanan ya da omzu çıkan kişilerin tedavisi ayakta yapıldı.

Sivas
Sivas ve ilçelerinde çeşitli yerlerinden yaralanan 87 kişiden 42'si Numune Hastanesi, 8'i Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi, 30'u Sivas Devlet Hastanesi, 7'si ise ilçelerdeki hastanelere başvurdu. Hastanelerin acil servisine giden yaralıların büyük bölümü ayakta tedavi edildi.

Kocaeli
Kocaeli Devlet Hastanesi'ne 28, Derince Devlet Hastanesi'ne 50, İzmit Seka Devlet Hastanesine 12 kişi kurban keserken yaralanarak müracaat etti. Bu kişiler, hastanelerin acil servislerindeki müdahalelerin ardından taburcu edildi.

Denizli
Denizli'de, kurbanlık hayvanlarını keserken yaralanan 76 kişi, Denizli Devlet Hastanesi, Servergazi Devlet Hastanesi ve PAÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi edildi.

Kayseri
Kayseri'de, Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine 50 kişi müracaat etti. Hastaneye gelen yaralılardan 3'ü ameliyata alındı. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve özel hastanelere gidenlerle 70 kişinin kurban kesimi sırasında yaralandığı kaydedildi.

Adana
Adana'da el, kol, bacak ve kulaklarından yaralanan 60 kişi Adana Devlet Hastanesi, 6 kişi Numune Hastanesi, 1 kişi de Çukurova Devlet Hastanesi'ne başvurdu. Yaralıların 64'ü tedavilerinin ardından taburcu edildi. Durumları ağır olan 3 kişi ise Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'ne sevk edildi.

Şanlıurfa
Şanlıurfa'da çeşitli yerlerinden yaralanan 30 kişi Devlet Hastanesi'ne, 35 kişi Balıklıgöl Devlet Hastanesi'ne, 2 kişi de Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine gitti.

Trabzon

Trabzon'da satır ve bıçakla yaralanan 30 kişi, Fatih Devlet Hastanesi, 37 kişi de Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi edildi.

Rize
Rize'de, 55 kişi Devlet Hastanesi'ne, 32 kişi de Rize 82. Yıl Devlet Hastanesine başvurdu. Yaralıların çoğunun tedavisinin ayakta yapıldığı bildirildi.

Manisa
Manisa'da sabah saatlerinden itibaren 60 kişi Manisa Devlet Hastanesi, Merkez Efendi Devlet Hastanesi ile Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Uygulama Hastanesi'ne başvurdu.

Kütahya
Kütahya'da, kurban keserken yaralanan 60 kişi, Devlet ve Evliya Çelebi Devlet hastanelerindeki tedavilerinin ardından taburcu edildi.

Düzce
Düzce'de kurban kesimi sırasında bıçakla ve kurbanlık hayvanların darbesiyle yaralanan 62 kişi, çeşitli hastanelere müracaat etti.

Zonguldak
Zonguldak'ta Atatürk Devlet Hastanesi'ne 30, Zonguldak Devlet Hastanesi'ne 9 ve Ereğli İlçe Devlet Hastanesine de 13 olmak üzere 52 kişi tedavilerini yaptırmak için başvurdu.

Sakarya
Sakarya'da, Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran 20, Toyotasa Travmatoloji ve İlk Yardım Hastanesi'ne gelen 30 kişi, tedavileri yapıldıktan sonra taburcu edildi. Hastaneye başvuranlar arasında, büyükbaş hayvanların boynuz darbeleriyle yaralananların da olduğu belirtildi.

İzmir
İzmir'de, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sabahtan itibaren 50 kişi başvurdu. İzmir Eğitim Araştırma, Buca Eğitim Araştırma, Dokuz Eylül ve Ege Üniversiteleri Tıp Fakültesi hastanelerine ise çok sayıda kişinin geldiği, ancak sayının netleşmediği bildirildi.

Isparta
Isparta'da satır ve bıçakla yaralanan 24 kişi Isparta Devlet Hastanesi, 10 kişi Gülkent Devlet Hastanesi, 12 kişi de Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde tedavi edildi. Yaralıların hayati tehlikelerinin bulunmadığı, çoğunun tedavisinin ayakta yapıldığı kaydedildi.

Bartın
Bartın Devlet Hastanesi'ne 15, Karabük Devlet Hastanesi'ne 8 ve Karabük Şirinevler Devlet Hastanesine 7 kişi, kurban keserken yaralanarak geldi. Genellikle el, kol ve bacak yaralanması nedeniyle hastanelere gelen vatandaşlar, pansumanlarının ardından taburcu edildi.

Yozgat-Tokat-Edirne
Yozgat'ta kurban kesimi sırasında yaralanan 35 kişi, Tokat merkez ve ilçelerinde 30 kişi, Edirne'de ise 5 kişinin hastanelerde tedavisi yapıldı.


(ekolayhaber)