Deniz Feneri Derneği, bağışlarda önemli ölçüde azalma nedeniyle batmanın eğişine geldi. Bakın tekrar eski hallerine dönmek için neler yapıyorlar?Gazetelere verdiği tam sayfa ilanlarla "eski" bağışçılarını azarlayan Deniz Feneri, bayram vesilesiyle, "duygu sömürüsü"nün yanı sıra kurban fiyatlarını kırmak, miting düzenlemek gibi yollara da başvuruyor.

Ramazan Bayramı günlerinin ana konusu, Almanya'daki Deniz Feneri eV. hakkındaki yolsuzluk davası ve söz konusu dernek ve kurumların Türkiye'deki "muadilleri"ydi. RTÜK Başkanı Zahid Akman, Kanal 7 ve Türkiye'deki Deniz Feneri Derneği yöneticileri zor günler geçirmiş, çareyi "bizimle ne ilgisi var" demekte bulmuşlardı. Bu bayram ise, kendisini "yüzyılın iyilik hareketi" olarak tanımlayan Deniz Feneri'nin batışına sahne oluyor.

Bu tür "dini motifli" yardım derneklerinin, bağışlarının büyük bölümünü, özellikle Ramazan ve Kurban Bayramı dönemlerinde topladıkları biliniyor. Almanya'da aynı ismi taşıyan dernekte büyük çaplı yolsuzluk yapıldığının ortaya çıkmasının ardından, Türkiye'deki Deniz Feneri Derneği'ne yapılan bağışlarda önemli miktarda azalma yaşandı. Kurban Bayramı öncesinde medyada bir seferberlik başlatan dernek, eski bağış oranlarına ulaşamadığını duyurdu.

Kurban Bayramı ile de bu "bağış açığını" kapatamayacağı belli olan dernek, "duygulara hitap etme" işini abartmış görünüyor. Kendi sitesinden ya da reklamlar yoluyla, bazen de dinci basının köşe yazarlarının desteğiyle, acındırma, azarlama, duygu sömürüsü gibi yöntemlerle bağışlardaki düşüşü engellemeye çalışıyor.

"Yardımlarımızı kesmeyin!"

Deniz Feneri Derneği'nin internet sitesine girenleri, "Size güvendik!" diye başlayan bir metin karşılıyor. Deniz Feneri'nin yardım gönderdiği yoksulların ağzından yazılan metinde, "Yardımlarımızı kesmeyin!" diye sesleniliyor ve "Siz yardımı keserseniz sokağa geri döneriz!" serzenişiyle vicdanlar "sızlatılıyor".

"Deniz Feneri Gönüllüleri" de, Kurban Bayramı'nın hemen öncesinde, çeşitli illerde vitrine engelliler gibi "yardıma muhtaç" insanların konulduğu mitingler düzenlediler. Ankara, İzmir, Bursa, Şanlıurfa, Gaziantep ve Manisa'da düzenlenen mitinglerin ana konusu, "derneğin yıpratılmak istenmesi" nedeniyle yapılan bağışların düşmesiydi.

Reklam konusunda sıkıntı yok

Adım başı astıkları pankartlardan ve ilanlardan da anlaşılacağı üzere, Deniz Feneri Derneği reklam bütçesi konusunda bir sıkıntı çekmiyor. Kendi duyurdukları rakamlara göre, Deniz Feneri'nin halen 50 yerel radyoda radyo programları sürüyor, proje ve kampanyalarına destek veren yerel televizyon sayısı 200, yerel radyo sayısı 500 ve yerel gazete sayısı da bin. Derneğin reklamları, Türkiye'nin dört bir yanındaki internet kafelerde 1 milyonun üzerinde bilgisayarda yıl boyunca yayınlanıyormuş. Kanal 7'nin desteğini de unutmamak gerek. Ancak, bu kadar reklamın bile, derneğe duyulan güven ve dolayısıyla da bağış kaybını geri getirme ihtimali düşük gözüküyor.

Özellikle dinci basının dile getirdiği bir diğer "kaygı" da, Almanya'daki dernek üzerinden ortaya çıkan yolsuzlukların, sadece Deniz Feneri Derneği'ni değil, tüm benzer dernek ve kuruluşları etkilediği. Bu nedenle Deniz Feneri'nde boşalan "bağış açığı", aynı "dini duygularla" yardım toplayan diğer yardım kuruluşlarına yönlendirilmeye çalışılıyor. Örneğin Kanal 7'den Ümit Demir, Deniz Feneri Davası ile yardım dernekleri ve "sadaka" fikrinin yara almasından duyduğu rahatsızlığı dile getiriyor ve Deniz Feneri'ne güven tazelemeye, olmazsa da diğer derneklere bağış yapmaya çağırıyor: "Aldırmayın siz 'tutarsız döneklerin' yılan diliyle tıss'lamalarına! Bu yardım kuruluşları inşaAllah hep olacak ve günden güne kaliteyle orantılı çoğalacak! Ülkemiz bu konuda şükürler olsun ki oldukça zengin. Bir çırpıda akla geliverecek pek çok kuruluş var İHH, MEC Vakfı, Kimse Yok mu, Yardım Eli, Deniz Feneri hatta Diyanet Vakfı ve Kızılay...vs. bunlar gibi irili ufaklı pek çok bağış yapılacak yer…"

Haber: Sol Haber