Muhalefetin seçmen kütüklerindeki hataya isyanı sürüyor. CHP işin içinde kasıt olduğunu iddia ediyor. MHP ise seçmen kütüklerinin yeniden yazılmasını istiyor

Seçmen kütüklerinde yapılan yanlışlıklara her gün yeni örnekler eklenirken, muhalefette, “hataların AKP lehine kasıtlı yapıldığı” düşüncesi hakim.

Özellikle AKP ve CHP’nin oy oranlarının dengede olduğu yörelerde seçmen artışı yaşandığını belirten CHP’li Ahmet Ersin, “AKP lehine nüfus ve dolayısıyla seçmen kaydırma operasyonu yapıldığını” iddia etti. Ersin bu iddiasını Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesiyle TBMM gündemine de taşıdı. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da, yerel seçimlerin üzerine şimdiden düşen şaibenin ortadan kaldırılması için yeniden seçmen kütüğü yazımı yapılmasını önerdi. Pek çok il ve ilçeden gelen bilgilerin 6 milyonluk seçmen sayısı artışının sağlıklı olmadığını ortaya koyduğunu belirten MHP’li Vural, “Ölüler bile Adrese Dayalı Nüfus Sistemiyle yazılmış. Ölülerin yerine oy kullanılırsa ne olacak? YSK bile 1 milyonun üzerinde ölü bulunduğunu açıkladı. Parmak boyası uygulaması da kaldırıldı, bu durumu daha da şaibeli hale getiriyor. YSK’nın mutlaka denetim yetkisini kullanması gerekiyor” dedi.

Seçimlere henüz 5 ay olduğunu, bu süre içinde belirlenecek bir günde seçmen kütüğü yazımının yenilenebileceğini belirten Vural, “Bu, seçmen sayısına yönelik spekülasyonları ve şimdiden yerel seçimlerin üzerine düşen şaibeyi ortadan kaldırır” diye konuştu.

TÜİK’te kadrolaşma iddiası

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin de şüphelerini Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

“AKP ve CHP’nin oy oranlarının dengede olduğu yerlerde AKP lehine seçmen kaydırımı yapıldığını” iddia eden Ersin önergesinde, “AKP’nin en yoğun kadrolaşma yaptığı TÜİK ve Nüfus Vatandaşlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün gerçek dışı, sakat verilerine dayanılarak oluşturulan seçmen kütüklerinin YSK’ya yönelik güven erozyonu yarattığını” savundu. Ersin, Erdoğan’dan şu soruları yanıtlamasını istedi:

- ADNKS’ne itirazlar sürerken TÜİK, hangi evde kimlerin oturduklarını gösteren formları neden apar topar imha etti? TÜİK’in hataları gizlemek, itirazları zorlaştırmak ve seçmen operasyonunu gözden kaçırmak için bu yola başvurduğu doğru mu?

- Nüfus tespitleri kapı kapı dolaşılarak yazıldıysa, yerel seçimleri etkileyecek hatalar ve nüfus kaydırmaları nasıl yapıldı? Kurumları yıpratan kasıtlı yanlışları yapanlar hakkında suç duyurusu yapıldı mı?

- Sahte nakil ve sahte toplu kayıt yaptıkları tespit edilen kaç kişi hakkında savcılıklara suç duyurusunda bulunuldu?

Haber: Vatan