Erdoğan: “Gerekirse yeni yatırımları erteleriz” sözüyle verdi.Ekim sonunda, “IMF yatırımları engellerse çöküş olur, ümüğümüzü sıkmaya kalkmasınlar” diyen Erdoğan, dün bu yaklaşımının yumuşadığına dönük bir mesajı, “Gerekirse yeni yatırımları erteleriz” sözüyle verdi

Başbakan Tayyip Erdoğan, finans sektörünü reel sektöre yeterli destek vermediği gerekçesiyle eleştirerek, “Neyi, kimden kaçırıyoruz? Ayrı ayrı gemilerde değil hepimiz aynı gemideyiz. İddiayla söylüyorum dünyada bu işten en az etkilenen ülke biz olacağız” diye konuştu. Erdoğan, “gerekirse bazı yeni yatırımların da ertelenebileceğini” söyledi.

Kurban Bayramı tatilini İstanbul’da geçiren Erdoğan, dün bayram namazını Sultanahmet Camii’nde kıldı. Camide vatandaşlarla bayramlaşan Erdoğan, çıkışta gazetecilerin de bayramını kutladı.

Erdoğan, önceki gün beş ekonomi bakanıyla yaptığı ve üç saat süren toplantıdan müjdeli bir haber çıkıp çıkmadığının sorulması üzerine, “IMF ile görüşmelerimiz şu anda devam ediyor. Arkadaşlarımızla birlikte IMF ile yapılan görüşmeleri gözden geçirme fırsatı bulduk” dedi.
Kriz önlemleri kapsamında Merkez Bankası’nın bankaların döviz hesaplarına ilişkin munzam karşılığını 2 puan düşürdüğünü, böylece 2.5 milyar dolarlık likiditenin bankalara döndüğünü hatırlatan Erdoğan şöyle devam etti:
“Bu kaynak yerinde değerlendirilip reel sektöre aktarım sağlanabilirse bir rahatlama olacaktır. Bayram ertesi finans sektörüyle tekrar bir araya geleceğim. Reel sektör, finans sektörü finans sektörü de reel sektör olmadan yaşayamaz. Tablo böyle olunca o zaman biz neyi kimden kaçırıyoruz? Bunun üzerinde durmamız lazım. Ayrı ayrı gemilerde değil aynı geminin yolcularıyız. Ve iddiayla konuşuyorum, dünyada bu işten en az etkilenen ülke biz olacağız.”

‘Kitabımda KDV artışı yok’

IMF’nin de istekleri arasında yer aldığı söylenen gıdada KDV’nin yüzde 8’den yüzde 18’e çıkarılmasının söz konusu olup olmadığına ilişkin bir soruyu ise Erdoğan şöyle yanıtladı:
“Benim kitabımda böyle bir şey yok. Asla. Hele hele gıda. Asla böyle bir şey düşünemem. Bütün bunların hepsi külliyen yalandır. Hepsi AKP iktidarını yıpratmaya yönelik dedikodulardır. Dıştan kaynaklanan birşey olmadıktan sonra zamma bile biz kolay kolay girmeyiz. Elektriğe beş yıl zam yapmadık aksine düşürdük. Kimse bunu konuşmadı. Ama geçenlerde yaptığımız zamda hemen kıyametler koparıldı. Kardeşim nereden geliyor bu, doğalgazdan geliyor. E olacak.”
IMF’nin anlaşma şartlarının hatırlatılması üzerine de Erdoğan şöyle konuştu:
“Gerekirse yeni yapacağımız bazı yatırımları erteleyeceğiz. Ama başlamış olan yatırımlarımıza devam edeceğiz. Bazı özel kalemler var. Belki onlarını üzerinde oynamalar olacak. Ama bütçemizde ciddi bir daralmayı veya daraltmayı düşünmüyoruz.”

‘Hamdolsun sermaye rasyosu iyi’

Şu ana kadar hiçbir bankanın fona devredilmediğini belirten Erdoğan şöyle dedi:
“Bütün bankalarımızın hamdolsun sermaye rasyolarına baktığımızda, şu anda bir tehdit söz konusu değil. Bu süreç dayanışma içinde götürülürse yapacağımız bir şey kalmaz. Tek şey kalıyor. O da daralan ihracatı ve pazarları süratle genişletebilmek. Onun için de daha çok koşacağız.”

Kurbanı vekâletle kestirdi, harçlığı korumalar dağıttı

İnsanlığın barışa hasret kaldığı bir dönemden geçildiğini, Türkiye’de bölücü terör örgütüyle mücadelenin sürdüğünü belirten Erdoğan, “Her zamandan daha fazlasıyla birliğe, beraberliğe, kardeşliğe ihtiyacımız var. Dayanışmanın, sevginin, barışın egemen olduğu bir milat olmasını temenni ediyorum bu Kurban Bayramı’nın” dedi.

Erdoğan, bayramda kesilen kurbanların “fakir-fukara, garip-gureba için, en azından onların hasret kaldığı bir süreci gidermeye vesile olması” dileğinde bulunarak, tüm vatandaşların bayramını kutladı. Keseceği kurban için vekâlet verdiğini belirten Erdoğan, bayramın ikinci gününden itibaren seçim çalışmaları için Antalya’ya gideceğini söyledi.
Cami çıkışından sonra gazetecileri atlatan Erdoğan’ın, akrabalarına bayram ziyareti yaptığı öğrenildi. Erdoğan’ın Üsküdar’daki evinin önünde uzun bir kuyruk oluşturan yaklaşık 100 çocuğa, korumaları 5’er YTL bayram harçlığı dağıttı.

Haber: Milliyet